METAMORFOZY LALEK: ZNAMY JUŻ PROGRAM

Dziewięć dni, 17 grup teatralnych z kraju i ze świata, ponad 20 wydarzeń artystycznych – w tym projekty i spektakle z udziałem studentów #WSL #ATB – tak imponująco prezentuje się program 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych METAMORFOZY LALEK. Lalkowe święto rozpoczyna się 14 czerwca. Ideą Festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru głównie dla dzieci. Dlatego przez 9 dni sceny Białostockiego Teatru Lalek oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej – Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.

CO W PROGRAMIE?

Program Festiwalu obfituje w wiele ciekawych spektakli z Polski i zagranicy (m.in. z Grecji, Japonii, Niemiec, Węgier). „Metamorfozy Lalek” będą miejscem kilku polskich prapremier zagranicznych spektakli. Wśród nich zobaczymy spektakl „Dom nad jeziorem” w reżyserii Yael Rasooly & Yaara Goldring (Izrael), czy „Bon Voyage i inne kłamstwa” w wykonaniu estońskiego Nuku Theatre. Na Festiwalu zaprezentują się także nasi sąsiedzi z Białorusi (Grodzieński Obwodowy Teatr Lalek), Ukrainy (Teatr Lalki i Aktora w Tarnopolu) czy Czech (Alfa Divadlo, Divadlo Drak).

Na Festiwalu nie zabraknie polskich akcentów. Ze swoimi spektaklami do Białegostoku przyjadą Teatr Animacji z Poznania („Opowieści z niepamięci”), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc („Makbet”), Wrocławski Teatr Lalek („Pomnik”) czy Teatr Lalki i Aktora w Opolu („Zraniony jeleń”). Zaprezentują się oczywiście gospodarze: Białostocki Teatr Lalek zagra 5 tytułów z bieżącego repertuaru, w tym m.in. „Little shop of horrors” czy „Virginię Wolf”.

W ramach wydarzeń towarzyszących białostocka publiczność zobaczy także realizacje studentów naszego Wydziału, m.in. spektakl „Matki” w reż. Agaty Kucińskiej oraz monodram Karoliny Martin „Trzy ćwierci do śmierci”: – Będzie też wiele prezentacji, które trudno na razie zapowiedzieć, ponieważ jesteśmy w tracie sesji egzaminacyjnej i właśnie najciekawsze etiudy, głównie III roku, z sesji wybierzemy, by pokazać na Festiwalu – zapowiada prof. dr hab. Wiesław Czołpiński, prorektor AT.

Ponadto w trakcie Festiwalu odbędzie się wystawa „Nasz BTL. Scena dla Dorosłych” oraz koncert „William’s Things” inspirowany poezją Wiliama Blake’a w wykonaniu trio Górczyński/Palmer/Wiracki.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na www.metamorfozy-lalek.pl.

ZDOBĄDŹ WEJŚCIÓWKI!

Festiwal „METAMORFOZY LALEK” jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Niemniej jednak obowiązują darmowe wejściówki.

Wejściówki będą dystrybuowane od 6 czerwca (czwartek) od godz. 15.30 w kasie Białostockiego Teatru Lalek. Odbiór wejściówek osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 5 spektakli (łącznie 10 wejściówek).

Godziny pracy Kasy BTL w dniach 6-9 czerwca:

– czwartek (6 czerwca) – godz. 15.30-19.00,

– piątek (7 czerwca) – godz. 8.00-12.00 oraz 15.30-19.00,

– sobota (8 czerwca) – godz. 15.30-19.00.

Na realizację Festiwalu pozyskano środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. B. Gudalewski

 

Metamorfozy Lalek, w tym także nasi studenci w TVP3 Białystok: „Przystanek kultura”