TEATR SZKOLNY–INAUGURACJA SEZONU

2 października o godz. 20:15 zapraszamy Wykładowców, Studentów, Pracowników Akademii do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego na spektakl Teatru Alatyr „ROKCY BABLOA”, inaugurujący nowy sezon — nowy rok akademicki 2019/2020.

„Siedzisz na widowni, światła powoli gasną, owacje zaczynają cichnąć, a ty masz wrażenie, że w końcu widziałaś, widziałeś coś naprawdę dobrego w teatrze” – tak piszą recenzenci o „ROKCY BABLOA”, a my cieszymy się niezmiernie, że ta historia zaczęła się kilka lat temu tu, w Akademii.

„Spotkaliśmy się w 2014 roku przy pracy nad spektaklem, który miał opowiadać o naszym strachu przed śmiercią — mówią założyciele Teatru. – Pracowaliśmy na strychu w budynku Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i w związku z tym występowaliśmy jako szkolne Koło Naukowe. W ciągu roku udało nam się zagrać w kilkunastu miejscach w Polsce. Uznaliśmy, że nie chcemy na tym kończyć. Zmieniliśmy szyld i już jako Teatr Alatyr przygotowujemy kolejne premiery. Interesujemy się formami teatru. Staramy się łączyć aktorstwo psychologiczne z teatrem plastycznym i lalkowym. Szukamy znaków posiadających wiele napięć kierunkowych. Chcemy mówić o rzeczach wspólnych, które nas fascynują. Jesteśmy na samym początku. Sięgnęliśmy po nazwę Alatyr – imię magicznego, boskiego kamienia z wyspy Bujan, słowiańskiego Avalonu. Alatyr zawiera w sobie mądrość i harmonię. Liczymy na niego”.

„Rokcy Babloa” to autorski spektakl Teatru Alatyr inspirowany filmem „Rocky” oraz biografią Sylvestra Stallone’a, obecnie gwiazdy i ikony Hollywood, kiedyś początkującego aktora dorabiającego jako bileter w kinie. Jego niskobudżetowy film bokserski, do którego scenariusz napisał w ciągu trzech dni, na 49. ceremonii wręczenia Oskarów dostał 10 nominacji i 3 statuetki. Świat zakochał się w historii o pięściarzu – amatorze, który stanął do walki o tytuł mistrza świata z aktualnym championem. Hasło na plakacie filmu brzmiało: Miał szansę jak jeden do miliona.  Stallone swoją okazję wykorzystał. Czy każdy może odnieść sukces na jego miarę? Fabuła, warstwa muzyczna, przebieg akcji i występujące w przedstawieniu postaci nie są przeniesieniem na scenę filmowego obrazu. Uwaga twórców skupia się na wpływie, jaki „Rocky” wywarł i wywiera na kino, społeczeństwo i poszczególnych ludzi — opowiadając własną, uniwersalną historię.

występują:
Bartosz Budny jako BARTOSZ BUDNY
Michał Karczewski jako MICHAŁ KARCZEWSKI
Rafał Pietrzak jako RAFAŁ PIETRZAK
 
REŻYSERIA: Jakub Kasprzak
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Adam Karol Drozdowski
MUZYKA: Paweł Jeleniewski i zespół Dla Kontrastu
PRODUKCJA: Paweł Klica

Nominacja do Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2018 dla Bartosza Budnego, Michała Karczewskiego i Rafała Pietrzaka w kategorii  „aktorstwo – rola męska”.