Floret, szabla czy szpada? Klinga, punta, działania zaczepno-obronne, komenda: en garde – z czym to wszystko się je mogli dowiedzieć się studenci III roku podczas warsztatów z szermierki prowadzonych przez Mateusza Berkowicza, które odbyły się w dniach 22-23 lutego w naszej uczelni.
Na zajęciach studenci ćwiczyli pod okiem mistrza szermierkę sceniczną, walkę sceniczną, akrobatykę oraz szermierkę francuską, która ma podłoże taneczne. Żacy zetknęli się również z historią broni białej na przestrzeni.
Mateusz Berkowicz. Fechtmistrz, filozof, trener personalny. Na przestrzeni lat zajmował się różnorodnymi tradycjami szermierczymi m.in. niemiecką, włoską, francuską, polską, ale szczególnym upodobaniem obdarzył szablę orientalną i hiszpański rapier. Uczył się od światowej czołówki fechtmistrzów, m.in. Petera Kozy, Rorika Janssena, Mike Bunke, Michaela Olivier, Zbigniewa Czajkowskiego. Adept kung fu, bartitsu i boksu. Uczy szermierki od 2008 roku, od początku kreując metodę Fencing Arts. Uczył studentów sztuki aktorskiej (KSA w Krakowie, AT w Białymstoku, PWST w Bytomiu). Jako mistrz sztuk walki potrafi nadać ruchom bojowe znaczenie, wykorzystać je do stworzenia pasjonującej scenicznej opowieści. Specjalizuje się w historii szermierki i jej znaczeniu dla filozofii sportu. Posiada bogate kwalifikacje zawodowe: fechtmistrz o specjalizacjach – sportowej, historycznej oraz scenicznej (AAI), vicemajster szabli szkoły bojowych umiejętności Magisterium, trener personalny, absolwent filozofii. Specjalizuje się w historii szermierki i jej znaczeniu dla filozofii sportu. Zajmuje się choreografią walk scenicznych i przygotowaniem aktorów do scen szermierczych. Jest autorem prac “Sala szermiercza renesansu” oraz “Sport use of XVIIc sabre”. Jako pierwszy fechtmistrz na świecie otrzymał specjalizację “szermierka historyczna” od Międzynarodowej Akademii Broni.
Zdjęcia pochodzą z materiału wideo udostępnionego przez Marcina Tomkiela. Dziękujemy!