Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa. Świętując, zwykle skłaniamy się również ku refleksji.
Nasz teatr zmienia się nieustannie, ulega wpływom, ewoluuje, tak jak świat dookoła, jak sztuka, cywilizacja, tak jak człowiek i jego wrażliwość. Nie możemy pozostać na te zmiany obojętni. Zresztą, co to za przyjemność stać w miejscu? Ulegając zmianom, dostosowując się, czy też może nazwijmy to lepiej – szukając kontaktu z widzem – musimy uważać, żeby nie popaść w populizm i płytką rozrywkę. Jan Wilkowski mówił, że głównym powodem każdej twórczości jest: „stworzyć świat, jaki bez naszego udziału powstać by nie mógł; znaleźć swoją artystyczną tożsamość i obronić się przed obcymi wpływami.” My, lalkarze, mamy moc, która może nam pomagać w tych zmaganiach. Naszą siłą zawsze było i jest – o ż y w i a n i e. Dawanie życia martwym przedmiotom. I to w bardzo różnych kontekstach, nie tylko poprzez animację, ale również poprzez nadawanie im znaczenia i dialog. Lalkarstwo przenosi nas w inny świat, zawsze niezwykle bogaty.
I nie bez powodu przywołuję tu słowa naszego mistrza. W tym roku będziemy bowiem obchodzić jeszcze jedno święto, szczególnie ważne dla naszej Uczelni. Stulecie urodzin Jana Wilkowskiego patrona Teatru Szkolnego, założyciela naszej szkoły, wybitnego lalkarza i pedagoga, który nigdy nie bał się zmian i dzięki któremu wielu z nas pokochało teatr lalek.
A teraz życzenia!
Życzę nam, lalkarzom, pielęgnowania pięknej sztuki lalkarskiej w sobie, mistrzostwa w poruszaniu tym, co dostaniemy do ręki, wyobraźni, która zawsze nas będzie niosła w strefę odkryć. Życzę doświadczania, badania, poszukiwania, tak, żeby sztuka lalkarska pozostała dla każdego z nas żywą i wciąż pasjonującą. Żebyśmy wciąż byli głosem ważnym w dyskusji o wolności, wykluczeniach, kryzysach, bólu. Żebyśmy potrafili pokazywać zarówno te piękne, jak i brzydkie strony naszego świata.
A naszym widzom życzę, byśmy potrafili poruszać Państwa dusze, serca i myśli, żebyście dzięki naszym działaniom odkrywali swoje światy, żebyśmy potrafili dotrzeć do waszej wrażliwości i wzbogacali wasze życie.
Świętujmy więc! Wszystkiego dobrego Lalkarze!!!!
Marta Rau, Prorektor ds. Filii w Białymstoku
Fot. Marta Siergiej