PRACOWNIA TEATRU AUSTRIACKIEGO: BERNHARD

Zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: nie/pamięć”
Absolucji nie będzie. Thomas Bernhard “Plac Bohaterów”
Prowadzenie: Monika Muskała, Artur Pełka (Instytut Filologii Germańskiej UŁ, Uniwersytet Łódzki – Wydział Filologiczny), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Thomas Bernhard, Plac Bohaterów, przeł. Grzegorz Matysik

Wystawiony na austriackiej narodowej scenie Burgtheater w 1988 roku, w pięćdziesiątą rocznicę Anschlussu “Plac Bohaterów” Thomasa Bernharda uderzył jak grom z jasnego nieba w zamożne i indyferentne moralnie i politycznie społeczeństwo Austrii późnych lat 80tych, zarzucając mu wprost moralną zapaść, antysemityzm i bezrefleksyjne tkwienie w wygodnej powojennej amnezji. Ten swoisty testament, na poły diagnoza historiozoficzna, na poły moralitet jednego z największych dramatopisarzy, jakich miała Austria, wywołał falę powszechnego oburzenia. Autorowi zarzucano atawistyczną nienawiść do wszystkiego, co austriackie, niechętnie natomiast dociekano źródeł jego lęków przed odradzającym się nazizmem. Walory literackie i artystyczne utworu zeszły na dalszy plan.
Jak dzisiaj czytamy i odczytujemy to teatralne opus magnum Bernharda? Na ile wciąż aktualna pozostaje jego bezwzględna krytyka społeczeństwa austriackiego (i czy aby tylko austriackiego)? Czy gotowi jesteśmy zmierzyć się z Bernhardowskim apelem do sumień i uderzyć się we własne piersi? I wreszcie: co z teatralnym stylem Bernharda, jedynym w swoim rodzaju, niepodrabialnym? Pytań wiele. Odpowiedzi na nie spróbujmy poszukać na naszym seminarium.

19.04.2021(pon.), 19:00
ON-LINE
Konieczna rejestracja: ernestine.baig@bmeia.gv.at
Link do wydarzenia zostanie przesłany po rejestracji.
po polsku
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau, Uniwersytet Warszawski
Partnerzy: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Germanistyki UW, ZSS Instytutu Germanistyki UW) Agencja Dramatu i Teatru ADiT (ADiT Agencja Dramatu i Teatru), www.teatralny.pl (teatralny.pl), Akademia Teatralna Filia w Białymstoku (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku)
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury w Warszawie: InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group – https://www.interrisk.pl/