STUDENTKI W OŚRODKU DLA CUDZOZIEMCÓW

13 maja 2022 roku grupa studentek z naszej uczelni w ramach zajęć “Praca z lokalną społecznością” prowadzonych przez Joannę Troc spotkała się z mieszkańcami – głównie dziećmi – Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku.

Studentki pokazały etiudy z udziałem lalek, dzieci próbowały też animacji na własną rękę.

W zamkniętym ośrodku przebywają osoby uchodźcze, które znalazły się w naszym kraju nielegalnie, m.in. na fali wciąż trwającego kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Pochodzą m.in. z Afganistanu, Syrii, Iraku oraz Jemenu.

Informacje o ośrodku zaczerpnięte ze strony Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej:

„W związku z dużą presją migracyjną na odcinku granicy państwowej z Republiką Białoruś, z dniem 31.08.2021 r. ośrodek został dedykowany do umieszczania rodzin oraz samotnych kobiet. […] Na terenie Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku przygotowanych jest 148 miejsc […].

Cudzoziemca umieszcza się w strzeżonym ośrodku na podstawie postanowienia Sądu właściwego ze względu na miejsce zatrzymania cudzoziemca.”

Zdjęcia dzięki uprzejmości Joanny Troc (sprzed budynku) oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.