LasFest – 6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie

Partnerujemy po raz kolejny! W imieniu Grupy Coincidentia zapraszamy na 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasFest 2023

Edycja Króla Jelenia
8-13 sierpnia
Siedlisko Kultury Solniki 44

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: rezerwacje.s44@gmail.com

LasFest – Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest wyjątkowym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie pięciu edycji LasFest spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Węgier i Wielkiej Brytanii. Ideą festiwalu są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi, projekcjami filmów) oraz unikalny charakter miejsca ich prezentacji (scena Solniki 44 położona jest w pozbawionej ludzkiego sąsiedztwa leśnej głuszy) tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwalu. Poszczególne edycje LasFest mają swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk i Kora.

Patronem szóstej edycji LasFest jest Król Jeleń – najdostojniejszy mieszkaniec lasu, wywołujący swym dystyngowanym wyglądem niepowtarzalne doznania estetyczne, starannie dobierający przestrzenie bytowania, unikający zakrzewionych miejsc ze względu na rozłożyste poroże. Korona króla Jelenia jest najszybciej wzrastającą tkanką tego rodzaju na świecie – powiększa się w imponującym tempie, tworząc niepowtarzalną formę. W okresie wzrostu poroże jest bardzo unerwione, wrażliwe na bodźce i ból, później twardnieje, kostnieje, staje się atrakcyjnym atrybutem, który budzi respekt i uznanie. Jednak, w pewnym momencie, król zrzuca koronę, przez co jego majestat traci. Jeleniowi jest lżej, może przedzierać się przez zakrzewione przestrzenie, nie ma ochoty walczyć ani zabiegać o uznanie. Tegoroczny program LasFest, inspirowany figurą Jelenia, będzie zbiorem wydarzeń, które nawiązują do różnych momentów z życia leśnego patrona imprezy. Jest w nim miejsce zarówno na wrażliwe, zastane w momencie bolesnego wzrostu eksperymenty teatralne jak i dystyngowane spektakle oprawione rozbudowaną formą, wydarzenia operujące atrakcyjnymi estetycznie środkami wyrazu, jak i pokazy porzucające spektakularne rozwiązania formalne na rzecz skromnego dialogu z widzem. LasFest 2023 – Edycja Króla Jelenia będzie festiwalem prezentującym teatr w koronie oraz bez niej.

Nurty LasFest
▲ Gatunki występujące w Polsce (spektakle krajowe)
▲ Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne)
▲ LasLab (pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne)
▲ Rykowisko (wydarzenia muzyczne)
▲ Młodniak (pokazy prac studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych)
▲ Spotkania z szyszkami (rozmowy z zaproszonymi artystami)
▲ Noc Perseidów (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo)
▲ LasMóvi (leśne kino)

Obsada LasFest
* Dagmara Sowa / Dyrektor Festiwalu
* Paweł Chomczyk / Dyrektor Artystyczny
* Katarzyna Kuźmicz-Mészáros / Producent
* Bogusław Kasperuk / Kierownik Techniczny
* Michalina Kostecka / Szef Leśnej Kuchni

Program 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasFest – Edycji Króla Jelenia

► Gatunki występujące w Polsce
8.08 godz. 20.00 „Bezbrzeża” Grupa Coincidentia

► Gatunki rzadko występujące w Polsce
9.08 godz. 20.00 „Johannes Doktor Faust czyli straszliwa komedia z udziałem diabłów” Warsztat Twórczy Magamura (HU)

► Spotkania z Szyszkami
9.08 godz. 21.00 rozmowa z twórcami Warsztatu Twórczego Magamura (HU)

► Młodniak
10.08 godz. 20.00 „Stand-up” Aleksandra Gosławska

► LasMóvi
10.08 godz. 21.00 Leśny pokaz filmów krótkometrażowych/Replika 16.LFF/kurator Maciej Misztal

► Gatunki rzadko występujące w Polsce
11.08 godz. 20.00 „Pozory” Teatr Czrevo (PL)/Laboratory Figures Oscar Schlemmer (BY)

► Spotkania z Szyszkami
11.08 godz. 21.00 rozmowa z twórcami spektaklu „Pozory” (PL/BY)

► Gatunki występujące w Polsce
12.08 godz. 20.00 „Invisible” Grupa Coincidentia

► Noc Perseidów
12.08 godz. 22.00 Kwartet Dworski – nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo

► LasLab
13.08 godz. 19.00 „Ta, której się strzały nie imają” – leśny mural – Monika Konieczna
+ „Ołtarz Artemidy” – instalacja foodartowa – Michalina Kostecka/Plantera

► Rykowisko
13.08 godz. 20.00 Maja Kleszcz/trio – koncert

Serdecznie zachęcamy naszych widzów do dołączenia do grona LasMecenas i wspierania nas wpłatami na https://zrzutka.pl/z3wg3f
Więcej informacji o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach na:

www.solniki44.pl
www.grupacoincidentia.pl
www.facebook.com/LasFest.Solniki44

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Powiatu Białostockiego i Gminy Zabłudów. Projekt zrealizowany przy współpracy partnerskiej z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza Filią w Białymstoku.

Grafika: Michał Matoszko