LEGEND

NS / students’ presentations

NP / professional presentations

ATB TS – Theatre Academy, Jan Wilkowski School Theatre  (14 Henryka Sienkiewicza St.)

ATB 103, 112, 213, 214, 216, 301, 302/2, 306 – Theatre Academy, Rooms no. 103, 112, 213, 214, 216, 301, 302/2, 306 (14 Sienkiewicza St.)

BTL SG –Białystok Puppet Theatre, Main Stage (1 Kalinowskiego Str.)

BTL SK – Białystok Puppet Theatre, studio stage (1 Kalinowskiego St.)

Teatr Wolność (2/12 1000-lecia Państwa Polskiego St.)

ZK – ZMIANA KLIMATU, Festival Club (6 Warszawska St.)

Saturday, June 15

MASTER WORKSHOPS ‘THINGS ON STRINGS’ – an approach to the string puppet

Alice Gotschalk

10:00 – 17:00

Place: ATB 214

OPEN WORKSHOPS  ‘Let’s make some noise’ by Maciej Cempura

15:00 – 16:30

Place: ATB TS

Sunday, June 16

OPEN WORKSHOPS ‘Untemplated T-shirts’

 Olena Bordiuk, Katarzyna Mystkowska (part I, II)

11:00 – 14:30

Place: ATB 213

OPEN WORKSHOPS ‘Stories written in light’

Nastia Magdziak, Zuzanna Praczuk

11:00 – 13:00

Place: ATB 306

OPEN WORKSHOPS ‘Object and Space’

 Daria Holovchanska

14:00 – 16:00

Place: ATB 216

Monday, June 17

MASTER WORKSHOPS ‘Puppet Technique & Carving class (Bunraku)’ Kevine Augustine

09:00 – 18:00

Place: part I ATB 103 technology workshops; part II ATB 214 manipulation workshops

 Tuesday, June 18

NS / MAIN VEIN ATB

10:00

Place: ATB 306

OPENING OF THE ANNIVERSARY EXHIBITION ‘OUR SCHOOL, OUR LIFE’ + CURATOR’S TOUR

11:00 – 12:00

Place: ATB 114

NP / PERFORMANCE  ‘TUNNEL’/ Klaipeda Puppet Theatre/Lithuania

12:00 – 13:00

Place: ATB TS

OPENING OF THE ‘PUPPETISPUPPET’ EXHIBITION + CURATOR’S TOUR

13:00 – 14:00

Place: ATB TS FOYER

NS / PERFORMANCE  ‘ISLAND OF LEMURS’ Prague, Czech Republic

15:00 – 15:40

Place: ATB 214

NS / PERFORMANCE/PERFORMANCE ‘302/2 APARTMENT’

15:00 – 15:30

Place: ATB 302/2

OFFICIAL OPENING OF THE FESTIVAL + NS / ATB MAIN VEIN

16:00 – 17:30

Place: ATB TS

NP / PERFORMANCE ‘IT WILL RAIN TOMORROW’ Białystok Puppet Theatre/Poland

18:00 – 19:00

Place: BTL SK

NP / PERFORMANCE ‘HIC SUNT DRACONES’ Divadlo Continuo, Czech Republic

20:00 – 21:00

Place: BTL SG

Outdoor spectacle

21:30 – 22:00

Place: Kościuszko Market Square

Kapela Braci Rejwów CONCERT (admission only for festival participants)

22:30 – 02:00

Place: ZK

Wednesday, June 19

OPEN/MASTER WORKSHOPS – Joseph Tebandeke

09:00 – 12:00

PLace: ATB 103

NS / PERFORMANCE ‘BARNABY’S TRIP’ Bratislava/SLOVAKIA

10:00 – 10:40

Place: ATB 214

NS / PERFORMANCE ‘THE LEGEND OF GULJIYAN’ Kiev/UKRAINE

11:00 – 11:30

Place: ATB 306

NS / PERFORMANCE ‘ALLEGORY OF THE SOUL’ Bratislava/SLOVAKIA

12:00 – 13:00

Place: ATB 216

NP / PERFORMANCE ‘MAKANI’ Teatro Elsinor/Italy

14:00 – 14:45

Place: BTL rehearsal room

NS / PERFORMANCE ‘302/2 APARTMENT’

15:00 – 15:30

Place: ATB 302/2

NP / PERFORMANCE ‘MAKANI’ Teatro Elsinor/Italy

16:00 – 16:45

Place: BTL rehearsal room

NS / PERFORMANCE ‘THE WOLVES IN THE WALLS’ Prague/CZECH REPUBLIC

16:00 – 16:40

Place: ATB 306

AE/PERFORMANCE ‘DISABILITY’

17:00 – 18:00

Place: ATB TS

SEMINAR ‘INCLUSIVENESS IN THEATRE’ moderator: JULIANNA BŁASZCZYK

18:00 – 19:30

Place: ATB TS

NP / PERFORMANCE ‘THE TRANSFORMATION’ Białystok Puppet Theatre/Poland

18:30 – 19:30

Place: BTL SK

NP / PERFORMANCE ‘PRINCE’ Teatr Wolność/Poland

20:00 – 21:00

Place: Teatr Wolność

NP / PERFORMANCE ‘PARTITION, QUEEN OF THE NETWORK – CYBERMUSICAL’ Białystok Puppet Theatre/Poland

20:30 – 22:00

Place: BTL SG

AE / EVERYTHING IS SILENT WHEN I SING/SOUND EXPERIENCE – FEEL INVITED

Julita Charytoniuk/Magdalena Wieremiejuk/Maria Żynel

21:00 – 22:00

Place: ATB 103, 112

OPEN STAGE

22:30 – 23:30

Place: ZK

Thursday, June 20

MASTER WORKSHOPS/OPEN (parts I, II) ‘Practical introduction to object theatre’ Erik Alalooga

09:00 – 16:00

Location: ATB 301

NS / PERFORMANCE ‘WHO IS AFRAID OF MRS. D?’ Wrocław/POLAND

10:00 – 10:45

Place: ATB 214

NS / PERFORMANCE ‘WHERE IS THE BEAT?’ Verscio/SWITZERLAND

11:00 – 11:40

Place: ATB TS

NS / PERFORMANCE ‘WHO IS AFRAID OF MRS. D?’ Wrocław/POLAND

12:00 – 12:40

PLace: ATB 214

NS / PERFORMANCE ‘AFTER THE END’ Verscio/SWITZERLAND

14:30 – 15:45

Place: ATB 306

NS / PERFORMANCE ‘302/2 APARTMENT’

15:00 – 15:30

Place: ATB 302/2

NS / PERFORMANCE ‘HOPE. VERTEP’ Kiev/UKRAINE

16:00 – 17:00

Place: ? ATB TS

VERTEP SEMINAR. HOPE.CAN TRADITION BE MODERN? moderator: Kamil Kopania

17:00 – 18.30

Place: ? ATB TS

NP / PERFORMANCE ‘PRINCE’ Teatr Wolność

17:00 – 18:00

Place: Teatr Wolność

NP / PERFORMANCE ‘KINGX & QWEENS’ Dschungel Wien/Austria

19:00 – 20:15

Place: BTL SK

NP / PERFORMANCE ‘KAFKA. COMEDY’ Teatr Malabar Hotel/Poland

20:40 – 22:00

Place: BTL SG

ATB IMPROVISATIONS

22:30 – 23:30

Place: ZK

Friday, June 21

MASTER WORKSHOPS/OPEN (parts I, II) Erik Alalooga

09:00 – 16:00

Place: ATB 301

NP / PERFORMANCE ‘KINGX & QWEENS’ Dschungel Wien/Austria

10:00 – 11:15

Place: BTL SK

NS / Main VEIN ATB

10:00 – 11:00

Place: ATB 216

NS / MAIN VEIN ATB

11:00 – 11:40

Place: ATB 306

NS / PERFORMANCE ‘STUTTCASE 1’ Stuttgart/GERMANY

12:00 – 13:30

Place: ATB 214

LED: lectures inspired by TED-type talks: ADRIANNA MROWIEC, BARTOSZ ŚLIWECKI, ŁUKASZ ZALESKI

14:00 – 15:00

Location: BTL SK

NS / PERFORMANCE ‘302/2 APARTMENT’ ATB

15:00 – 15:30

Place: ATB 302/2

NS / MAIN VEIN ATB

16:00 – 17:00

Place: ATB 216

NS / PERFORMANCE ‘STUTTCASE 2’ Stuttgart

17:00 – 18:00

Place: ATB TS

SEMINAR METHODS OF PREPARING ACTORS FOR INDEPENDENT WORK IN PUPPET THEATRE Moderator: Marcin Bartnikowski

18:00 – 19.30

Place: ATB TS

NP / PERFORMANCE ‘PRINCE’ THEATER WOLNOŚCI/Poland

18:00 – 19:00

Location: Wolność Theater

NP / PERFORMANCE ‘GPS’ Białystok Puppet Theatre/Poland

20:30 – 22:00

Place: BTL SK

CONCERT –  JAZZ in BTL/Białystok Puppet Theatre/Poland

22:00 – 23:30

Place: BTL patio

NS / MAIN VEIN ATB

22:30 – 23:00

pLACE: ATB

Saturday, June 22

NS / PERFORMANCE ‘EXPECTATION’ Dnieper/UKRAINE

10:00 – 11:00

Place: ATB TS

CURATOR’S TOUR OF THE EXHIBITION ‘OUR SCHOOL, OUR LIFE’

11:00 – 12:00

Place: ATB 114

CURATOR’S TOUR OF THE PUPPET EXHIBITION

12:00 – 13:00

Place: ATB TS FOYER

NS / Main Vein ATB

13:00 – 13:40

Place: ATB 214

FESTIVAL ENDING CEREMONY

14:00 – 15:00

Place: ATB TS

NS / MAIN VEIN ATB

16:00 – 16:50

Place: ATB 306

NS / MAIN VEIN ATB

17:00 – 17:40

Place: ATB 216

NP / PERFORMANCE ‘BODY CONCERT’ The Lone Wolf Tribe/USA

18:00 – 19:00

Place: BTL SK

NP / PERFORMANCE ‘AVATARA’ Illusionary Rockaz Company&Duda Paiva Company/ Netherlands

19:30 – 20:30

PLace: BTL SG

_________________

The anniversary exhibition ‘OUR SCHOOL, OUR LIFE’ will be available every day from June 19 to 22 from 12:00 to 14:00 and from 17:00 to 18:00

The ‘PUPPETISPUPPET’ exhibition (ATB TS foyer) will be available every day of the festival during ATB opening hours.

The effects of creative residencies completed in ATB will be presented in ATB 207 and ATB 201 from 12:00 to 18:00

It is necessary to register for the performance ‘302/2 Apartment’ due to the limited number of participants (8 people). The list is available in the Festival Office.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.