MI ESTAS LIDIA

Zapraszamy w kwietniu do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego na pokazy monodramu naszej wykładowczymi Pauli Czarneckiej inspirowanego postacią córki Ludwika Zamenhofa.

GRAMY:

2 kwietnia (sobota), godz. 18:00

3 kwietnia (niedziela), godz. 18:00

20 kwietnia (środa), godz. 11:00 (pokaz dla grup szkolnych, brak miejsc)

21 kwietnia (czwartek), godz. 11:00 (pokaz dla grup szkolnych, brak miejsc)

22 kwietnia (piątek), godz. 19:00

23 kwietnia (sobota), godz. 18:00

24 kwietnia (niedziela), godz. 18:00

Miejsce: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego, ul. H. Sienkiewicza 14
Czas trwania: 60 minut
Wiek: 14+
Rezerwacje miejsc: wyłącznie telefonicznie pod numerem 85 743 54 53 (poniedziałek–piątek, w godz. 9:00-15:00)
Bilety: normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł, grupowy (min. 10 osób), BDKR, KAS – 15 zł, więcej informacji >>>

Opis spektaklu

“Lidia Zamenhof, wydawczyni, tłumaczka, najmłodsza córka Klary (Silbernik) i Ludwika Zamenhofa” – ta definicja encyklopedyczna jak nagrobek definiuje jej dokonania, a przecież wiadomo, że tam przecież żył kiedyś człowiek – postać zbudowana tak jak my, z myśli i ciała.

Spektakl “Mi estas Lidia” nie jest próbą biograficznego uchwycenia portretu Lidii Zamenhof, lecz dyskusją na temat idealizmu, procesu dojrzewania, determinacji, zasadności poświęcenia i ofiary. W onirycznej przestrzeni przypominającej ekspozycje zapomnianej wystawy Paula Czarnecka wskrzesza definicję, oddając Lidii głos, przywołując strzępki jej wspomnień, wchodząc z nią w nieustanny dyskurs.

Realizatorzy spektaklu:

pomysł, reżyseria, obsada: Paula Czarnecka
scenariusz i konsultacje reżyserskie: Agata Biziuk-Brajczewska
scenografia: Aleksandra Starzyńska
wizualizacje: Agnieszka Waszczeniuk
muzyka: Uhranova
ruch sceniczny i charakteryzacja: Magdalena Dąbrowska
reżyseria światła: Tomasz Krynicki
tłumaczenia i konsultacje Esperanto: Przemysław Wierzbowski (BTE)
produkcja: Paula Czarnecka i Daria Przybylska
Chór Figur: Urszula Chrzanowska
Martha Roth: Magdalena Dąbrowska
team krawiecki: Gabriela Hukałowicz, Monika Kwiatkowska, Anna Gądek, Elżbieta Zajączkowska i Alina Wnukowska
realizacja nagrań audio: Michał Chrzanowski
wsparcie akustyczne: Wojciech Żukowski
plakat: Magdalena Toczydłowska-Talarczyk
zdjęcie: Robert Szczepański
nagranie spektaklu i trailer: Aniela Andrejczyk

Partnerzy projektu: Białostocki Ośrodek Kultury, Białostockie Towarzystwo Esperantystów

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium “Twórcy Profesjonalni” Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dofinansowaniu przyznanemu przez ZAiKS

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

ZOBACZ TRAILER>>>

Fot. Robert Szczepański #RoobiShot