TEATR INICJACYJNY

22 i 23 października studentki aktorstwa i reżyserii w składzie: Agata Nierzwicka (inicjatorka warsztatów), Pavlína Oklešteková, Ewa Doan, Magdalena Dąbrowska i Aleksandra Gosławska, uczestniczyły w warsztatach na temat teatru inicjacyjnego prowadzonych przez Honoratę Mierzejewską-Mikoszę – aktorkę i autorkę scenariuszy takich spektakli jak „W szufladzie”, „Od ucha do ucha”, „Jasno/Ciemno”, czy „Echy i achy, chlipy i chachy”. 

Teatr inicjacyjny to teatr skierowany do najmłodszych widzek i widzów. Zazwyczaj są to osoby ok. 3 r.ż. Ci najmłodsi mogą mieć nawet kilka miesięcy. Górna granica jest dość ruchoma i zależy od twórców. Podczas warsztatów studentki poznały historię teatru inicjacyjnego, jego specyfikę, wyzwania, cele i wartości jakie wnosi dla odbiorczyń i odbiorców.

Efektem tych warsztatów było również poszerzenie znajomości środków i metod tworzenia spektakli dla najmłodszej grupy wiekowej, ale także wiedza o pułapkach i trudnościach, które czekają na każdego twórcę czy twórczynię. Nie obyło się bez praktycznych wskazówek, dyskusji, wymiany doświadczeń w zakresie omawianego tematu i ćwiczeń, dzięki którym studentki mogły choć w małym stopniu doświadczyć procesu tworzenia koncepcji tak wyjątkowo wymagających spektakli.

Tekst: Ewa Doan

Fot. Ewa Doan, Agata Nierzwicka