WARSZTATY W MAASTRICHT

Przez siedem tygodni studenci z ośmiu szkół teatralnych z Europy pracują wspólnie w Maastricht nad projektem teatralnym. Wśród nich jest Damian Krajczyk, student IV roku WSL na kierunku aktorskim. Efekty projektu publiczność holenderska zobaczy w II połowie czerwca.

Międzynarodowe warsztaty odbywają się na uczelni Toneelacademie Maastricht w ramach projektu PLETA (Platform European Theatre Academies). Ich uczestnikami są studenci aktorstwa, reżyserii, scenografii ze szkół artystycznych z Finlandii, Norwegii, Austrii, Łotwy, Holandii i Polski. Przez siedem tygodni ekipa ta pracuje nad spektaklem, którego punktem wyjścia jest poemat Hansa Magnusa Enzensbergera “Der Untergang der Titanic” (koncepcja, opieka artystyczna: Woody Richardson Laurens oraz Peter Missotten).

Program zajęć obejmuje kwestie teoretyczne (m.in. praca z tekstem, wprowadzenie historyczno-literackie), jednak istotą projektu są zajęcia praktyczne: praca z kamerą, skanerami, światłem, beamerami, praca w grupach itd. – zgodnie z ideą interdyscyplinarności i intermedialności, które charakteryzują całe przedsięwzięcie. Nasz reprezentant w projekcie, Damian Krajczyk, zwraca również uwagę m.in. na przestrzeń, w której będzie prezentowany finałowy spektakl. Sceną jest “gasholder”, opuszczony zbiornik gazu, znajdujący się na obrzeżach miasta (na zdjęciu powyżej, fot. Damian Krajczyk) i który służy m.in. działaniom artystycznym. Finałem projektu jest spektakl, którego premiera planowana jest 20 czerwca 2017 r.

Projekt PLETA jest dofinansowany w ramach programu Erasmus+. Polskim partnerem jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Więcej o projekcie: http://pleta.eu/