GOŚCIMY: DNI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Po raz kolejny sceny Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego gościć będą wydarzenia Dni Sztuki Współczesnej, jednego z najważniejszych festiwali na wschód od Wisły.

Festiwal otworzą m.in. dwa spektakle z naszego repertuaru. Wieczorem 24 maja o godz. 21.00 zapraszamy na przedstawienie NAZYWAM SIĘ WOJNA oraz AMOR OMNIA VINCIT – dwa traktaty o szaleństwie, operujące jednakże zupełnie odmiennymi środkami wyrazu. W pierwszym spektaklu zaglądamy do magazynu… wojennych rekonstrukcji. Można usłyszeć historie dzieci, wplątanych w wojnę. To pozornie zwykłe historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie – bo to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach wciąż dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów. Plan wizualny spektaklu też tworzą przedmioty pożyczone z dziecięcego pokoju. Tylko… ile jeszcze jest dziecka w dziecku wojny?

W drugim spektaklu wejdziemy do pracowni pisarza, geniusza, twórcy: Hansa Christiana Andersena. AMOR OMNIA VINCIT to historia odsłaniająca życie wielkiego pisarza, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste.

Bilety na te dwa spektakle (dwa w cenie jednego biletu ulgowego lub normalnego) można kupić bezpośrednio na Wydziale Sztuki Lalkarskiej.

Kolejnego dnia (25 maja) na naszej scenie zobaczycie spektakl muzyczny Z ŻYCIA OWADÓW w wykonaniu białoruskiego ansamblu Independent Theatre and Music Project. To widowisko z pogranicza epickiego dramatu i dziecięcych wyliczanek, o owadach w świecie ludzi i o ludziach żyjących wśród owadów. O próżności, pięknie i… wszechświecie.

W piątek 26 maja zapraszamy z kolei na KOREKTĘ czeskiej kompanii tanecznej VerTeDance Company. Spektakl Jiříego Havelki opowiada o braku wolności, odpowiedzialności i naszych zdolnościach do podejmowania decyzji. Niezwykle teatralna i zachwycająca choreografią KOREKTA pokazuje, że osiągnięcie wolności często łączy się ze stratą. Przede wszystkim jednak dowodzi, że brak swobody decydowania o sobie samym może również dawać uczucie komfortu, ulgę, poczucie bezpieczeństwa, a nawet – szczęście…

Następnego dnia (sobota 27 maja) zapraszamy do Teatru Szkolnego tylko pod warunkiem, że będzie brzydka pogoda. Jeśli bowiem pogoda będzie ładna to Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi pokaże spektakl TUWIM JULEK – PARA BUCH, FRAZY W RUCH w suchym stawie przy Pałacu Branickich. Gdyby jednak padało, to szukajcie ich u nas.

To oczywiście tylko wybrane atrakcji DSW. I tylko te, które prezentowane będą gmachu przy ul. Sienkiewicza 14. Cały program imprezy oraz informacje o biletach na poszczególne wydarzenia znajdziecie na stronie internetowej festiwalu. Warto zobaczyć też trailer festiwalu.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.