FESTIWAL RUSZA 19 CZERWCA!

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów – tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który rozpoczyna się już za tydzień, 19 czerwca 2018 r. – To dla nas ogromnie ważne, że przyjedzie tu tylu młodych ludzi, studentów, tyle teatrów profesjonalnych, że właśnie Białystok będzie sceną tak istotnego dla środowiska teatralnego spotkania – mówił Rafał Rudnicki zastępca prezydenta miasta Białegostoku podczas zapowiadającej Festiwal konferencji prasowej w dniu 12 czerwca. – Cieszy nas bardzo, że Festiwal nie ogranicza się do stolicy województwa i liczymy bardzo na to, że w kolejnych edycjach miejsc prezentacji będzie coraz więcej – dodała Edyta Jurkiewicz z UMWP.

W trakcie tegorocznego Festiwalu tradycyjnie pokazy odbywać się będą w dwóch nurtach: szkolnym i profesjonalnym. W tym pierwszy zobaczymy najciekawsze prace studentów z 12 szkół (w tym 11 lalkarskich oraz ASP z Wilna): spektakle dyplomowe, warsztatowe, monografie, pokazujące eksperymenty twórcze, nowatorskie podejście do klasycznych tematów:

– Dla środowiska lalkarskiego to też jest zawsze pasjonujące spotkanie, ponieważ mamy okazję podpatrzeć coś nowego, coś ciekawego, dać się wyrwać z rutyny, czy uwieść nowym inspiracjom. Każdy festiwal zostawia ślad w postaci nowych kontaktów, pomysłów czy nawet wspólnych przedsięwzięć – mówi Marta Rau, prezes BSAL.

W nurcie profesjonalnym zaprezentuje się 7 teatrów, które pokażą łącznie 10 przedstawień. To europejska czołówka, utytułowane i rozchwytywane zespoły, ze spektaklami, które w Białymstoku często będą miały swoją premierę. W ten sposób Białostocki Teatr Lalek – koordynator nurtu profesjonalnego – nie tylko włącza się w tworzenie programu Festiwalu, ale też świętuje swój jubileusz:

– Od 65 lat za sprawą naszego teatru nazwa miasta Białystok pojawia się we wszystkich stronach świata! Zatem mamy co świętować, i o tym przypominać będzie też specjalne wydawnictwo, film, czy uroczystość ostatniego dnia festiwalu, podczas której m.in. wręczone będą odznaki zasłużonym pracownikom instytucji – mówi Julita Stepaniuk z BTL.

JAK OTRZYMAĆ WEJŚCIÓWKĘ NA FESTIWAL:

– spektakle w nurcie profesjonalnym (tylko na scenie BTL) – bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane od 14 czerwca od godz. 15.30 w kasie BTL; tyko odbiór osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji; jedna osoba może otrzymać max 2 wejściówki na max 2 spektakle (łącznie 4);

– spektakle w nurcie szkolnym – wstęp wolny na pokazy oznaczone w programie i katalogu literą M, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przy wejściu.

Więcej informacji:

https://festival2018.atb.edu.pl/

https://www.btl.bialystok.pl/