FESTIWAL RUSZA 19 CZERWCA!

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów – tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który rozpoczyna się już za tydzień, 19 czerwca 2018 r. – To dla nas ogromnie ważne, że przyjedzie tu tylu młodych ludzi, studentów, tyle teatrów profesjonalnych, że właśnie Białystok będzie sceną tak istotnego dla środowiska teatralnego spotkania – mówił Rafał Rudnicki zastępca prezydenta miasta Białegostoku podczas zapowiadającej Festiwal konferencji prasowej w dniu 12 czerwca. – Cieszy nas bardzo, że Festiwal nie ogranicza się do stolicy województwa i liczymy bardzo na to, że w kolejnych edycjach miejsc prezentacji będzie coraz więcej – dodała Edyta Jurkiewicz z UMWP.

W trakcie tegorocznego Festiwalu tradycyjnie pokazy odbywać się będą w dwóch nurtach: szkolnym i profesjonalnym. W tym pierwszy zobaczymy najciekawsze prace studentów z 12 szkół (w tym 11 lalkarskich oraz ASP z Wilna): spektakle dyplomowe, warsztatowe, monografie, pokazujące eksperymenty twórcze, nowatorskie podejście do klasycznych tematów:

– Dla środowiska lalkarskiego to też jest zawsze pasjonujące spotkanie, ponieważ mamy okazję podpatrzeć coś nowego, coś ciekawego, dać się wyrwać z rutyny, czy uwieść nowym inspiracjom. Każdy festiwal zostawia ślad w postaci nowych kontaktów, pomysłów czy nawet wspólnych przedsięwzięć – mówi Marta Rau, prezes BSAL.

W nurcie profesjonalnym zaprezentuje się 7 teatrów, które pokażą łącznie 10 przedstawień. To europejska czołówka, utytułowane i rozchwytywane zespoły, ze spektaklami, które w Białymstoku często będą miały swoją premierę. W ten sposób Białostocki Teatr Lalek – koordynator nurtu profesjonalnego – nie tylko włącza się w tworzenie programu Festiwalu, ale też świętuje swój jubileusz:

– Od 65 lat za sprawą naszego teatru nazwa miasta Białystok pojawia się we wszystkich stronach świata! Zatem mamy co świętować, i o tym przypominać będzie też specjalne wydawnictwo, film, czy uroczystość ostatniego dnia festiwalu, podczas której m.in. wręczone będą odznaki zasłużonym pracownikom instytucji – mówi Julita Stepaniuk z BTL.

JAK OTRZYMAĆ WEJŚCIÓWKĘ NA FESTIWAL:

– spektakle w nurcie profesjonalnym (tylko na scenie BTL) – bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane od 14 czerwca od godz. 15.30 w kasie BTL; tyko odbiór osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji; jedna osoba może otrzymać max 2 wejściówki na max 2 spektakle (łącznie 4);

– spektakle w nurcie szkolnym – wstęp wolny na pokazy oznaczone w programie i katalogu literą M, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przy wejściu.

Więcej informacji:

https://festival2018.atb.edu.pl/

https://www.btl.bialystok.pl/

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.