GARBACZEWSKI W ARSENALE

Polecamy kolejną wystawę teatralną w przestrzeniach galeryjnych Białegostoku. Tym razem to ekspozycja Krzysztof Garbaczewski. Badania terenowe w Galerii Arsenał, prezentująca teatralne poszukiwania, odkrycia i pytania jednego z najważniejszych twórców współczesnego teatru. W związku z żałobą narodową ogłoszoną z powodu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę 20 stycznia 2019 r. o godz. 18:00 (ul. Mickiewicza 2).

Krzysztof Garbaczewski (ur. w 1983 r. w Białymstoku) to reżyser teatralny i autor adaptacji m.in. „Opętanych” W. Gombrowicza, „Biesów” F. Dostojewskiego czy „Chłopów” W. Reymonta, stanowiących podstawę jego tzw. instalacji teatralnych łączących performans, sztuki wizualne oraz muzykę. Charakterystyczna dla niego kolażowa stylistyka, stosowanie projekcji wideo i bezpośrednich transmisji nawiązuje do naszej współczesnej cyberwrażliwości.

Garbaczewski w swych spektaklach mówi o najważniejszych sprawach egzystencjalnych i szuka doświadczeń granicznych. Ironicznie przyglądając się wszystkiemu, co teatralne (np. iluzji scenograficznej, stosunkowi aktora do roli, wierności tekstowi dramatu, sceniczności), komentuje i przekracza dotychczasowe próby eksperymentalne, jednocześnie rozważając genezę samego teatru, jaką jest rytuał. Uważany za brutalistę formy, praktykuje nieoczywiste zestawienia, np. romantycznych bohaterów „Balladyny” umieszcza w laboratorium genetycznym. Podejmuje kwestię współczesnej polskiej tożsamości.

Wystawa „Badania terenowe” przyjmuje formę warsztatową i procesualną. Stanowi komentarz do aktualnej tendencji organicznego przenikania się praktyk teatralnych i artystycznych. Próbuje uchwycić to, co dzieje się na styku teatru i sztuki, w kontekście migrujących motywów, symboli, metod pracy i szeroko pojętej performatywności.

Na wystawie pojawią się także prace-komentarze autorstwa Andrzeja Strumiłły, Karola Radziszewskiego, Jana Strumiłły i Aleksandry Wasilkowskiej oraz wernisażowy performans Sandry Korzeniak i Jana Dravnela.

Krzysztof Garbaczewski, reżyser teatralny, autor adaptacji, na podstawie których tworzy tzw. teatralne instalacje łączące performance, sztuki wizualne oraz muzykę. Pierwszy polski artysta praujący w technologi Virtual Reality. Najważniejszy reżyser teatralny swojego pokolenia.

Ukończył Wydział Reżyserii i Dramatu w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Laureat wielu nagród m.in. Paszportu Polityki (2012). Adaptował m.in. “Tybetańską Księgę umarłych” (Teatr Polski we Wrocławiu, 2009) i “Kronosa” Witolda Gombrowicza (Teatr Polski we Wrocławiu, 2013). Spektakle “Odyseja” (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, 2009), “Życie seksualne dzikich” (Teatr Nowy w Warszawie, 2011), “Balladyna” (Teatr Polski w Poznaniu, 2013), “Kamienne niebo zamiast gwiazd” (Teatr Nowy w Warszawie, 2013), “Zwycięstwo nad słońcem” (Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2014), “Hamlet” (Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, 2015), “Robert Robur” (TR Warszawa 2016), “Uczta” (Teatr Nowy w Warszawie, 2017) “Chłopi” (Teatr Powszechny w Warszawie, 2018).

Wraz z założonym przez siebie kolektywem Dream Adoption Society na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza jesienią 2018 w Nowym Jorku przygotował spektakl i wystawę dotyczącą związków poety Allena Ginsberga z polską sceną artystyczną w latach 60. i 70. Aktualnie DAS na zaproszenie Teatru Powszechnego w Warszawie prowadzi przestrzeń klubowo-performatywną.

18.01.2019 – 15.03.2019
Otwarcie: 20.01.2019 / 18:00
Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Kuratorka: Patrycja Ryłko
Współpraca ze strony Galerii: Ewa Tatar, Michał Łukaszuk
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie: 19.01.2019 / 11:00

Więcej o wydarzeniu, foto: https://www.facebook.com/events/318316368780569/

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.