LALKI NA WYSTAWIE W MUZEUM RZEŹBY

Z przyjemnością anonsujemy wystawę w Muzeum Podlaskim – Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego pt.: KOMPLEKSJA LALKI, na której wystąpią m.in. lalki związane z historią naszej uczelni i Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego. Zapraszamy na wernisaż wystawy 24 stycznia o godz. 17.00 do Muzeum Rzeźby przy ul. Świętojańskiej 17 w Białymstoku.

KOMPLEKSJA LALKI to wystawa, która łączy dwa światy: przeszłość z teraźniejszością. Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość. Jednak raz powołane do życia postaci, lalki, maski, teatralne, rekwizyty, kostiumy i dekoracje, nie giną. Ukryte w magazynach wspominają swoją teatralną przygodę i marzą o wielkim powrocie na scenę. Powrócą po latach na deski symbolicznego Teatru w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Wystawa podzielona jest na dwie przestrzenie, z których jedna przeniesie odbiorcę w świat magicznej przeszłości, gdzie poznamy bohaterów znanych z repertuaru Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki, pochodzące z lat 60. ubiegłego wieku, a także fragmenty dekoracji, pozwolą delektować się dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy XX wieku i współczesności: Andrzeja Dworakowskiego, Wiesława Jurkowskiego, Edwarda Lutczyna i innych.

Druga przestrzeń to teraźniejszość, przedstawiająca lalki jako bohaterki współczesnych sztuk wystawianych na deskach Białostockiego Teatru Lalek, Teatru K3 oraz Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku. W trakcie trwania wystawy wykorzystane zostaną bogate możliwości inscenizacyjne, w tym specjalnie przygotowana animacja komputerowa.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 stycznia 2019 r. o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia 2019 r. Kuratorem wystawy jest Beata Janowicz. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.