FRIDA LA VIDA!

Frida la vida! to spektakl, który powstał w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku Młodzi Twórcy 2019 przy współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

Spektakl jest kolejną realizacją TEATRU FRAKTAL, którego założycielkami są Ewa Maria Wolska i Karolina Martin, absolwentki naszego Wydziału. Tym razem współpracowały z Anną Złomańczuk (również absolwentką WSL). „Tworząc scenariusz korzystałyśmy z listów i dziennika Fridy. Chciałyśmy oderwać się od popkulturowego wizerunku i pokazać Fridę nieznaną, zatapiając się nieomal dosłownie we wnętrzu artystki. Frida fascynuje nas przede wszystkim dlatego, że była konkwistadorką szczęścia: o to, by złapać je choćby na chwilę, walczyła naprawdę namiętnie, ale i z poczuciem humoru. Powtarzała często, że od życia nie można oczekiwać za wiele. Równocześnie, pomimo nieustannych cierpień i chorób, żyła niesamowicie intensywnie, kochała na zabój, a w twórczości starała się nie kierować niczym, prócz „autentycznych lirycznych impulsów”. Z ironią i dystansem obchodziła się z La Peloną, by bronić pełni życia. Frida to dla nas kruchość połączona z siłą, czyli to, co w kobietach cenimy najbardziej” – opowiadają realizatorki.

Zapraszamy 30 czerwca o godz. 18:00 na pokaz przedpremierowy Frida la vida! podsumowujący projekt stypendialny Karoliny Martin (Młodzi Twórcy 2019).  Spektakl dla widzów dorosłych. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Realizatorzy:
Reżyseria: Ewa Maria Wolska
Obsada: Karolina Martin, Anna Złomańczuk
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz
Scenografia: Ewa Maria Wolska
Choreografia: Dorota Baranowska
Reżyseria światła: Emil Lipski
Autorski scenariusz: na podstawie korespondencji i Dziennika Fridy Kahlo oraz książki „Frida. Życie i twórczość” Hayden Herrery w tłumaczeniu Barbary Cendrowskiej-Werner.

Projekt realizowany na zasadach Creative Commons Uznania autorstwa 3.0 Polska

Fot. Ewa Maria Wolska