WAKACJE Z LALKAMI

Spędź z nami tegoroczne wakacje! Spektakle, etiudy, warsztaty, teatralne spacery, wystawa – a to wszystko przygotowane przez naszych studentów! W lipcu i sierpniu przy Sienkiewicza 14 na dzieci, młodzież i dorosłych czeka moc teatralnych atrakcji. Dwa wakacyjne projekty: LETNIA AKADEMIA 2019 (lipiec) oraz AKADEMIA LATEM (sierpień) z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektów „Letnia Akademia 2019” i „Akademia Latem” są bezpłatne, jednakże obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zapisy przyjmujemy telefonicznie: 85 743 54 53, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00.

Pobierz PROGRAM NA LIPIEC (pdf) lub na SIERPIEŃ (pdf)
Zajrzyj do naszego KALENDARZA
ZAPRASZAMY!

WAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY:

BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI – spektakl i towarzyszące mu warsztaty
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 30 osób
Czas trwania: spektakl 30 min, warsztaty 45 min

Terminy:
16–19 lipca, godz. 9:00
18–19 lipca, godz. 11:00

Spektakl, w całości zrealizowany w planie lalkowym, to przewodnik po świecie stworów, których rodowód sięga mitologii słowiańskich. Istoty zamieszkujące strumienie, jaskinie czy łąki żyją obok nas od zarania dziejów. Nieczęsto je spotykamy, bo gdy one wstają, my zapadamy w sen. Przedstawienie daje więc niepowtarzalną okazję, by poznać legendarne stworzenia, podglądając perypetie towarzyszące ich nocnemu życiu. Po spektaklu zapraszamy na warsztaty, podczas których, w trakcie zabaw i ćwiczeń teatralnych, przyjrzymy się jeszcze bliżej naszym słowiańskim bohaterom. Kto wie, może nawet postanowią się z Wami zaprzyjaźnić? Więcej o spektaklu: BESTIARIUSZ

  icon-sun-o icon-Icons 

WENDY – spektakl
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 60 osób
Czas trwania: 45 min

Terminy:
24–26 lipca, godz. 10:00
27–28 lipca, godz. 16:00
29 lipca, godz. 11:00

„Wendy”, na podstawie powieści J.M. Barriego „Piotruś Pan”, to spektakl o pożegnaniu z dziecięcymi marzeniami, ale też wspomnienie naszego własnego dzieciństwa. To historia o odpowiedzialności, za siebie i innych; o budowaniu tożsamości i świadomym wkraczaniu w dorosłość; o tym, że po prostu dorastamy. Zapraszamy na przedstawienie, które dzieci przenosi w krainę snów, a dorosłym przypomina o tym, jak kiedyś śnili. To przygoda pełna humoru, wzruszeń i świetnej zabawy! Więcej o spektaklu: WENDY

  icon-sun-o

SPACEROWNIK
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 20 osób
Czas trwania: 90 min

Terminy:
20–23 lipca, godz. 10:00
30 lipca, godz. 11:30 (grupa zamknięta)

Zapraszamy na spacery „Śladami teatru lalek”, czyli wędrówkę pełną przygód i garści ciekawych informacji. Startujemy na dziedzińcu Akademii Teatralnej, gdzie spotkamy się ze studentami i… postaciami zamieszkującymi kamienicę przy Sienkiewicza 14. Kolejne punkty na trasie wspólnej wędrówki będą pretekstem do zabaw i ćwiczeń oraz świetną okazją do poznania teatralnej przeszłości Białegostoku. Na spacer zabiorą nas: Rafał Gorczyca, Maciej Zalewski, Anita Piotrowska, Marcin Tomkiel, Joanna Jakacka, Michał Murawski.

Spacerownik Teatralny to projekt zainicjowany w 2015 roku podczas obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem był Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach Spacerownika w wielu miastach Polski zostały przygotowane unikalne trasy spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii. 

  icon-sun-o icon-Icons 

CZŁENIO – spektakl i towarzyszące mu warsztaty
Wiek: 3+
Liczba miejsc: 20 osób
Czas trwania: spektakl 25 min, warsztaty 40 min

Terminy:
29–31 lipca, godz. 9:00
1–2 sierpnia, godz. 9:00
3–4 sierpnia, godz. 10:00
5–9 sierpnia, godz. 9:00

Spektakl skierowany jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ale swym urokiem zachwyci z pewnością również ich dorosłych rodziców. Tytułowy bohater – Człenio – postanawia poznać świat, wyrusza więc w podróż, która okazuje się niesamowitą przygodą. Spotyka na swej drodze nowych przyjaciół i nieznane mu dotąd krainy. Ta opowieść, wykorzystująca różnorodne techniki lalkowe, przypomina o niezwykłej sile przyjaźni i udowadnia, że różnice pomiędzy nami nie są przeszkodą w tworzeniu relacji. Po spektaklu zapraszamy na fragmenty słuchowiska i warsztaty. Podczas zajęć zanurzymy się w świat otaczających nas dźwięków. Będziemy odkrywać muzykę codziennych czynności, by w finale stworzyć wspólnie niebanalną orkiestrę. Gwarantujemy świetną zabawę! Więcej o spektaklu: CZŁENIO

  icon-sun-o icon-Icons 

DZIEWCZYNKA – spektakl i towarzyszące mu warsztaty
Wiek: 5 +
Liczba miejsc: 30 osób
Czas trwania: spektakl 20 min, warsztaty 40 min

Terminy:
1–2 sierpnia, godz. 11:00
3–4 sierpnia, godz. 12:00
5–9 sierpnia, godz. 11:00

„Dziewczynka” to opowieść o dojrzewaniu, miłości i poszukiwaniu szczęścia. W naszej historii, inspirowanej baśnią H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, bohaterka przenosi się w świat wyobraźni, by odnaleźć odpowiedź na pytanie: Czy chcę dorosnąć? Podróżując poprzez światy stworzone dzięki lalkom, muzyce i scenografii Dziewczynka zagląda w głąb siebie i odkrywa krok po kroku nieznane dotąd pragnienia, potrzeby, cele, marzenia. Czy zdecyduje się jednak dorosnąć? Po spektaklu zapraszamy na warsztaty, podczas których, wykorzystując metody pedagogiczno-teatralne i elementy scenografii, będziemy pracować w przestrzeni i tematyce spektaklu. Więcej o spektaklu: DZIEWCZYNKA

  icon-sun-o icon-Icons 

KONTEKSTY – spektakl i towarzyszące mu warsztaty
Wiek: 15+
Liczba miejsc: 30 osób
Czas trwania: spektakl 30 min, warsztaty 40 min

Terminy:
9–10 sierpnia, godz. 18:30

„Konteksty” to spektakl-eksperyment. Michał Murawski (autor przedstawienia) próbuje odnaleźć porządek świata, konstruuje i dekonstruuje wszechobecnie panujące relacje. Aktor mierzy się z przestrzenią, która w wyniku eksploracji odkrywa przed nim swoje tajemnice. „Konteksty” dają szansę na dostrzeżenie ukrytej rzeczywistości w codzienności, pod warunkiem uruchomienia wyobraźni. Po przedstawieniu zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać proces powstawania spektaklu i podjąć próbę wykreowania własnego świata z pomocą rekwizytów wykorzystywanych w „Kontekstach”. Więcej o spektaklu: KONTEKSTY

  icon-sun-o icon-Icons 

GARDENIA – spektakl i spotkanie z reżyserem
Wiek:15+
Liczba miejsc: 30
Czas trwania: spektakl 60 min, spotkanie 30 min

Terminy: 24–25 sierpnia, godz. 17:00 i 19:00

„Gardenia” jest symbolicznym portretem kobiet ostatnich czterech pokoleń. Słyszymy tu głosy bohaterek poszukujących nadziei, choć uwikłanych w spiralę powtarzalnych zachowań. Przyglądamy się historii spotkania z rodziną, przeszłością, samym sobą — spotkania, do którego może dojść jedynie w teatrze. Spektakl Marka Idzikowskiego (III rok, reżyseria), powstał w ramach przedmiotu „Technika pracy z aktorem”. Po przedstawieniu zapraszamy na rozmowę z reżyserem, który opowie o pracy nad „Gardenią”. Więcej o spektaklu: GARDENIA

  icon-sun-o icon-Icons 

WARSZTATY SCENOGRAFICZNE
Wiek: 10–16 lat
Liczba miejsc: 15 osób w każdej z grup

Terminy:
5 sierpnia, g. 10:00–13:00, grupa I. Temat: „Tkanie kreatywne”
Posłużymy się technikami tkackimi w alternatywny sposób. Bez użycia krosna i za pomocą różnorodnych materiałów stworzymy własne przestrzenne obrazy.

6 sierpnia, g. 10:00–13:00, grupa II. Temat: „Od abstrakcji do lalki”
Wykorzystując własną wyobraźnię oraz dowolne dostępne materiały zaprojektujemy i wykonamy swoje autorskie formy lalkowe.

7 sierpnia, g. 10:00–13:00, grupa III. Temat: „Jeden Portret”
Stworzymy portret pamięciowy człowieka – postaci scenicznej. Przyjrzymy się, czy jedna twarz, przez konstruowanie dla niej różnorodnych kostiumów, jest w stanie zmieniać swój wyraz sceniczny.

8 sierpnia, g. 10:00–13:00, grupa IV. Temat: „Jedna Emocja. Jeden Obraz. Jedna Scena”
Pobawimy się w scenografa. Spróbujemy opowiedzieć o emocji używając metafory. Stworzymy makietę, w której  umieścimy ową wyobrażoną emocję. Sprawdzimy też, czy to, co zbudujemy jest czytelne dla widza.

9 sierpnia, g. 10:00–13:00, grupa V. Temat: „Inspirujące Rośliny”
Stworzymy postać teatralną, szukając wskazówek w bogatym świecie roślin. Wykorzystując kształty, faktury, charakterystyczne elementy, wykreujemy postać ze świata baśni.

realizatorzy: Katarzyna Osewska (5 i 6 sierpnia); Małgorzata Tarasewicz-Wosik (7, 8, 9 sierpnia)

Do zobaczenia!

Projekty Letnia Akademia 2019 i Akademia Latem realizowane są ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Patronaty medialne: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, Bialystokonline, Kurier Poranny

Wydarzenia wakacyjne realizują w partnerstwie: Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy oraz Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

DO POBRANIA PLAKAT LETNIA AKADEMIA 2019 (lipiec) oraz  PLAKAT AKADEMIA LATEM (sierpień)

 

DRODZY WIDZOWIE! Prosimy o punktualne przybycie do Teatru – minimum 5 minut przed wybranym spektaklem. Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na widownię. DZIĘKUJEMY! 

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.