Wyjazd zrealizowany w ramach programu Erasmus Plus – Mobilność edukacyjna KA-103
Po intensywnym łotewskim epizodzie, niedawno wróciła do swojej Alma Mater Małgorzata Apse, studentka IV roku. To już kolejna osoba z naszej uczelni uczestnicząca w międzynarodowym programie ERASMUS+, realizowanym przez naszą filię w partnerstwie z europejskimi uczelniami artystycznymi.
Przeczytajcie jej relację z pobytu w łotewskiej stolicy:
Przeżyć poniedziałek na Łotwie!
Bogaty i kultywowany folklor, utrzymujące się wciąż żywo ludowe wierzenia, wielość religii, piękna architektura i… łotewska miłość do aktorów! Mogłabym jeszcze wymieniać, bo nie tylko tym zachwyciła mnie Łotwa, ale właśnie te jej uroki wspominam najchętniej.
Dzięki programowi międzynarodowej wymiany studentów Erasmus plus miałam wspaniałą możliwość podjęcia studiów w Latvijas Kultūras Akadēmija w Rydze. Władze, pracownicy uczelni oraz studenci to bardzo zżyta społeczność, w której nie czuć podziałów. Panuje atmosfera wspólnoty i wzajemnego wsparcia, pomimo wielości kierunków w LKA. Spotykają się tu i współpracują ze sobą teoretycy kultury, producenci, operatorzy, choreografowie, aktorzy i nie tylko!
W czasie semestru zimowego 2019-2020 stworzyłam rolę dyplomową i zagrałam w spektaklu „(iz)dzīvot pirmdienu” – „przeżyć poniedziałek” w reżyserii Edgara Niklasona. Spektakl kierowany do młodzieży gimnazjalno-licealnej opowiadał o problemach, z jakimi borykają się młodzi w niełatwym okresie wkraczania w dorosłość. Wykluczenie, prześladowania ze względu na odmienność czy wygórowane oczekiwania rodziców wobec dzieci, o tym wszystkim opowiadaliśmy, wykorzystując słowo, ruch, przedmiot i muzykę. W spektaklu poza aktorami brała udział sama młodzież, a wyjątkową jakość muzyczną zapewniła grająca na żywo orkiestra. Spektakl miał swoją premierę 6 grudnia 2019 i grany był w nietypowej przestrzeni sali gimnastycznej Rīgas Valsts Tehnikums.
Praca nad rolą Kristiany, dziewczyny z autyzmem była aktorskim wyzwaniem. Podczas prób zdecydowałam się również na użycie maski jako formy odcięcia się bohaterki od rzeczywistości, rodzaju tarczy, strefy bezpieczeństwa. Wspólna praca z zawodowymi aktorami była kształcącym i inspirującym doświadczeniem, nie tylko pod względem aktorskim, ale również językowym. Okazuje się że w tym zawodzie można się dogadać, mówiąc na zmianę po angielsku, łotewsku, polsku i rosyjsku! Było przy tym sporo śmiechu, ale jestem przede wszystkim wdzięczna zarówno reżyserowi, jak i aktorom za otwartość komunikacyjną w naszym międzynarodowym gronie.
Teatralnych wrażeń, poza pracą nad spektaklem, miałam również niemało. Odwiedziłam niemal wszystkie ryskie teatry. Obejrzałam spektakle w Teatrze Narodowym, Teatrze Piękna, Ryskim Teatrze Nowym, Dirty Deal Teatro i oczywiście w Łotewskim Teatrze Lalek. Miałam również przyjemność zobaczyć imponujący łotewski balet w Operze.
Ryga jest przepięknym, uroczym miastem i mimo że jest to stolica, nie ma tu stołecznego zgiełku, tłumów czy wiecznych korków. Starówka z wielością zabytkowych kościołów, majestatycznym ratuszem i brukowanymi uliczkami przechodzi łagodnie w górzysty park przy budynku Opery. Można się tam wybrać na rejs kanałem przecinającym park i wypłynąć na wody potężnej Dźwiny, skąd idealnie widać panoramę miasta. Niewątpliwym plusem Rygi jest też bliskość morza i malowniczych bałtyckich plaż. Po drugiej stronie rzeki w dzielnicy Āgenskalna (w której mieszkałam) podziwiać można z kolei śliczne, kolorowe, drewniane domy, których urok Ryżanie cenią i poddają je pięknym, zachowanym w oryginalnym duchu, renowacjom.
Wspomniana na początku miłość do aktorów to nie frazes. Małe państwo, jakim jest Łotwa, bardzo ceni sobie swoją kulturę, a aktorów kocha niemal jak narodowych bohaterów. Dzieci, młodzież, dorośli czy seniorzy, wszyscy bez wyjątku zapełniają po brzegi łotewskie teatry. Dzięki temu status aktora na Łotwie jest wysoki, pracy nie brakuje, a państwo mocno wspiera działalność artystów. Sama mam już na horyzoncie kolejne propozycje spektakli w Rydze.
Małgorzata Apse
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza uczestniczy w programie wymiany akademickiej ERASMUS od 2001 roku. Z możliwości oferowanych przez ten program – wyjazdów na studia lub na praktyki zawodowe – korzystać mogą wszyscy studenci uczelni. Więcej na ten temat: TU
Obejrzyj trailer spektaklu „przeżyć poniedziałek”: TU
Zdjęcia ze spektaklu „przeżyć poniedziałek”