#ZOSTAŃWDOMU Z ATB! ODYS WRACAJ DO DOMU

Wszystkim tym, którzy na święta nie będą mogli wrócić do rodzinnych domów…

8 kwietnia (środa) o godz. 19 udostępnimy wszystkim chętnym nagranie spektaklu „Odys wracaj do domu” w reżyserii Marcina Bikowskiego (dramaturgia: Marcin Bartnikowski) z 2017 roku, zrealizowanego jako spektakl dyplomowy ówczesnego IV roku studentów naszej uczelni. Nagranie pochodzi z archiwum uczelni i było rejestrowane w celach dokumentacyjnych.

Spektakl będzie dostępny do 15 kwietnia (środa) do godz. 21:00.

Link do spektaklu w serwisie YouTube opublikujemy 8 kwietnia o godz. 19 na fanpage’u Filii na Facebooku oraz TU.

ODYS WRACAJ DO DOMU
autor: Marcin Bartnikowski

Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.
Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

/Stanisław Wyspiański „Powrót Odysa”/

Odys wraca do domu. Odys wraca do Polski (która właśnie wstaje z kolan) po dziesięciu latach tułaczki po grudach trudach i znojach do żony swojej i syna swego. Wraca na znajome podwórko do M2, bo innego wyjścia nie ma. Wraca, żeby porzucić piekło wojennej tułaczki, zapomnieć pieśni natrętnych syren i wziąć w ramiona znajome swojskie piekiełko domowe. Wraca, żeby zatrzeć wspomnienie o zbrodni do kraju, który kocha wspomnienia o zbrodni i porażce.

Odys wracaj do domu zderza motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami (Wyspiański, Joyce) i współczesną opowieścią o nas samych. To opowieść, w której zestawiamy różne punkty widzenia – także prywatne opowieści aktorów – żeby sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku na niebezpiecznym zakręcie, na którym postawiła go współczesna historia.

W spektaklu wykorzystano fragmenty Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego, inspiracje Ulissesem Joyce’a, fragmenty wypowiedzi studentów oraz masę inspiracji językiem internetu.

reżyseria i inscenizacja: Marcin Bikowski
dramaturgia: Marcin Bartnikowski
scenografia: Agata Skwarczyńska
muzyka: Anna Stela
choreografia: Marta Bury
reżyseria świateł: Daniel Sanjuan-Ciepielewski
występują: Joanna Pruś, Paulina Kulas, Emil Lipski, Karolina Martin, Olga Nawrocka, Małgorzata Nowacka, Daniel Skrzypczak, Anna Złomańczuk
czas trwania: 80 minut
wiek: 18+
premiera: 19 grudnia 2017