Nasze lalkarki nagrodzone!

Dzielimy się z Wami podwójną radością: nasza prorektorka prof. Marta Rau odebrała w poniedziałek, 18 marca najwyższą nagrodę STL ZASP – HENRYK; nasza wykładowczyni Daria Holovchanska została uhonorowana nagrodą POLUNIMA dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki/najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia.

Obie nagrody wręczono w Olsztyńskim Teatrze Lalek w ramach obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa zorganizowanych przez Polski Ośrodek Lalkarski Polunima, Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich ZASP oraz Olsztyński Teatr Lalek. Mecenasem wydarzenia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Daria Holovchanska to nasza absolwentka i od niedawna również wykładowczyni. Została wyróżniona za kreację aktorską w spektaklu „Night Call” Raya Bradbury’ego (reż. Lesia Pasichnyk).

Mimo młodego wieku, Daria Holovchanska zbudowała bogaty życiorys artystyczny.  Była aktorką w Charkowskim Narodowym Akademickim Teatrze Lalek im. W.A. Afanasjewa w latach 2021 – 2022, uczestniczyła w rezydencjach artystycznych w Ukrainie, USA, Francji (rezydentka w Centrum Dokumentacji Międzynarodowego Instytutu Lalkarskiego w Charleville-Mezieres), współtworzyła (pomysł, obsada) dwa spektakle dyplomowe w naszej Filii: „Nasze misto” oraz „Pokój waszemu domowi”, a także występowała w spektaklu studenckim „KNACK – Twoje 5 min” w reżyserii Antoniny Bruhl. Współtworzyła spektakl w USA „I will dance with those oak trees as long as”, gdzie pełniła role: reżyserki ruchu i obiektu, aktorki, lalkarki, projektantki światła i dźwięku). Uczestniczyła również w festiwalach teatralnych w Białymstoku oraz Stanach Zjednoczonych. W naszej uczelni prowadzi na pierwszym roku aktorstwa zajęcia „Zadania aktorskie z przedmiotem”.

Jak napisał we wniosku o przyznanie Darii nagrody dr Mateusz Smaczny, „Daria Holovchanska, pomimo młodego wieku, jest aktorką o niespotykanej wręcz pasji i zaangażowaniu oraz niezwykłych umiejętnościach. […] Nie pamiętam, kiedy spotkałem osobę, do której sformułowanie „najbardziej obiecujący aktor lalkarz/aktorka lalkarka młodego pokolenia” pasowałoby tak bardzo.”

Gratulujemy również naszej absolwentce, Sylwii Wiensko, otrzymania nominacji do nagrody dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki młodego pokolenia!