11. Festiwal LALKANIELALKA

TERMIN: 18-22 CZERWCA 2024

PROGRAM FESTIWALU PL

PROGRAM FESTIWALU ENG / PL

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA to biennale sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy organizowane od 2002 r. W tym roku Festiwal zainauguruje obchody 50-lecia Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Idiomem Festiwalu jest hasło WSPÓLNOTA jako odpowiedź na rzeczywistość coraz bardziej konfliktującą i oddalającą od siebie ludzi.

Festiwal otworzy 18 czerwca o godz. 21:30 widowisko plenerowe na Rynku Kościuszki w Białymstoku inspirowane przedwojenną wielokulturowością miasta. Wstęp wolny!

Nurt studencki stworzy w tym roku siedem uczelni wyższych. W Akademii Teatralnej w Białymstoku wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie, z Białegostoku i Wrocławia, a także uczelnie ze Słowacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy. Ponadto w programie znalazły się m.in. seminaria popularnonaukowe, wykłady w stylu TED, warsztaty mistrzowskie prowadzone przez artystów z USA, Estonii i Niemiec, warsztaty dla mieszkańców miasta
i krytyki teatru lalek czy wystawy. Podczas Festiwalu zostaną również zaprezentowane prace trojga artystów, niezwiązanych na co dzień z lalkarstwem, którzy uczestniczą w 8-tygodniowej rezydencji twórczej prowadzonej przez Akademię.

Nurt profesjonalny skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Podczas 11. edycji Festiwalu zaprezentują się m.in.: Teatr Malabar Hotel i Grupa Wolność z Polski, Klaipėda Puppet Theatre z Litwy, Divadlo Continuo z Czech, Lone Wolf Tribe z USA, a także Duda Paiva Company we współpracy z Illusionary Rockaz Company z Holandii. Gospodarz nurtu profesjonalnego, czyli Białostocki Teatr Lalek oraz Teatro Elsinor z Włoch i Dschungel Wien z Austrii, pokażą tytuły będące wynikiem pracy w ramach projektu ConnectUp, współfinansowanego z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

___________________

Organizatorami Festiwalu są Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Wydarzenie wspiera Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku

Patronat Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich ZASP

Współpraca: Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC Klubu Krytyki Teatralnej SDRP

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki
w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury

Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Białystok, Radio Białystok, Radio Akadera, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, e-teatr, Teatr Lalek, Teatr dla Wszystkich, Dziennik Teatralny, BialystokOnline

Klub festiwalowy: Zmiana Klimatu

_______________________

Poniżej znajduje się okno z portalu YouTube zawierające film. Kliknij w okno i obejrzyj wideo bezpośrednio na tej stronie lub na portalu YouTube (link zewnętrzny).