WSPÓŁPRACUJEMY: INTERPHOTO FESTIVAL 2021

W ramach współpracy z Festiwalem Interphoto, zapraszamy do oglądania w foyer Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego wystawy nowozelandzkiego artysty Chiraga Jindala Ngā Mahi Rarowhenua / Into the Underworld. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 września 2021 o godz. 16:00.

Harmonogram zwiedzania ekspozycji:
Od 27.09.2021 do 13.10.2021, pn.-pt, godz. 10:00-16:00,
wyjątkowo w premierowy weekend 25.09-26.09.2021 wystawa czynna w godzinach 12:00-16:00.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Uwaga!

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie nr 33/2021 z dn. 23.09.2021 wstęp do budynków Akademii, począwszy od 29.09.2021 mają wyłącznie osoby w pełni zaszczepione albo posiadające aktualny negatywny wyniku testu RT-PCR lub antygenowego na obecność wirusa Sars-Cov-2 (wykonanego w punkcie diagnostycznym maksymalnie 7 dni przed okazaniem).

Zaświadczenia szczepienne / wyniki testów będą weryfikowane przez pracowników uczelni. Dane osobowe nie będą gromadzone i przetwarzane przez Akademię Teatralną.

Ngā Mahi Rarowhenua / Into the Underworld (2018-2021) to projekt, który powstał przy użyciu technologii LiDAR – techniki obrazowania używanej w archeologii i kryminalistyce. Wykorzystując światło, urządzenie to rejestruje otoczenie w postaci miliona precyzyjnie wymierzonych punktów, przekształcając świat fizyczny w kopię cyfrową.

Technika ta wykorzystywana jest w dokumentowaniu jaskiń lawy w Auckland – ukrytego krajobrazu zniszczonego przez szybki rozwój miasta. Jaskinie były niegdyś tzw urupā – miejscem pochówku i schronami wojennymi. Do dziś są uważane przez lokalną ludność Māori (mana whenua) jako miejsca święte (wāhi tapu). Po dwustu latach kolonizacji, większość z tych starożytnych obszarów uległa zanieczyszczeniu, zbezczeszczeniu lub zniszczeniu. Jaskinie znajdują się pod podmiejskimi podwórkami, ulicami, szkołami, czyniąc tym samym pojęcie własności i polityki urbanistycznej trudnym do określenia. Owiane fikcją miejskich mitów, ich istnienie nie jest powszechnie znane, a trwające prace odkrywcze utrudnia ciągły rozwój przestrzeni podmiejskiej. Pod koniec wieku ocaleje tylko kilka z nich.

Dzięki bliskiej współpracy ze speleologami, ludnością lokalną Māori (iwi), właścicielami ziem i samorządem terytorialnym, projekt ten bada lokalizację istniejących jeszcze jaskiń w obszarze miasta. Podziemne jaskinie, do tej pory niewidoczne dla oka i owiane opowieściami, są katalogowane i przenoszone na siatkę według kartezjańskiego układu współrzędnych. Proces odkrywania, dokumentowania i archiwizowania czyni ten projekt niezwykle empirycznym, a jego zadaniem jest upublicznienie niedostępnej fikcji, docenienie i ochrona tego dziedzictwa kulturowego.

Chirag Jindal (ur. 1993) to artysta i pracownik naukowy, którego twórczość łączy w sobie dziennikarstwo dokumentalne, nowe media i współczesną kartografię. Po zdobyciu dyplomu na wydziale architektury, Jindal zaczął zgłębiać rolę dynamicznie rozwijających nowoczesnych   mediów w dokumentacji fotograficznej, w tym rolę technologii LIDAR – laserowego zapisu obrazu, stosowanego w badaniach archeologicznych i kryminalistyce. Jego twórczość dokumentuje relację społeczeństwa z marginalizowanymi krajobrazami. Poprzez wieloletnią pracę badawczą Jindal próbuje wpłynąć na zmianę polityki urbanizacyjnej wobec obszarów kulturowo ważnych. Jego naukowe podejście pozwala na współpracę z ludźmi bliskimi jego twórczości, naukowcami, właścicielami ziem, miejscową ludnością czy samorządem terytorialnym.