7. Festiwal LasFest

Zapraszamy do wzięcia udziału w dniach 08 – 17.08.2024 w 7. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Lesie – LasFest oraz 3. Festiwalu Teatralnym w Lesie – LasKids w Siedlisku Kultury Solniki 44. Wydarzenia realizowane są we współpracy partnerskiej z naszą Akademią.  

Zaplanowane są również w sekcji “Młodniak” pokazy etiud studenckich: 15.08 godz. 19.00 „Ponad ciałem” Natalia Walaszczak/Stanisław Michalski & „Chciałabym Ci coś powiedzieć” Angelika Włoch/Laura Walczak (opieka artystyczna: dr Błażej Piotrowski). Opisy prac znajdziecie na końcu tekstu. 

LasFest – Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie oraz jego młodszy brat LasKids (którego adresatem jest publiczność dziecięca i młodzieżowa) to wyjątkowe, cykliczne wydarzenia kulturalne, które odbywają się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie sześciu edycji LasFest i dwóch edycji LasKids spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Austrii, Tajwanu, Węgier, Białorusi i Wielkiej Brytanii. Ideą festiwali są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi, projekcjami filmów …) oraz unikalny charakter miejsca ich prezentacji (scena Solniki 44 położona jest w pozbawionej ludzkiego sąsiedztwa leśnej głuszy) tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwali. Poszczególne edycje LasFest mają swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk, Kora oraz Król Jeleń.

Patronem siódmej edycji festiwalu są Grzyby – fascynujące twory – nie rośliny ale też nie zwierzęta; ujawniające się na powierzchni ale też tworzące ukryte w podłożu rozległe systemy; potrafiące żyć w symbiozie z drzewami (żerujące na ich korzeniach a w rewanżu dostarczające im wody i soli mineralnych) ale też przejawiające drapieżną naturę (wydzielające paraliżujące ofiarę toksyny); pożądane jako składnik najbardziej wyszukanych dań ale też stanowiące śmiertelne zagrożenie w przypadku pomyłki; piękne i odrażające; mamiące niezwykłym aromatem i odstraszające nieznośnym fetorem; cenione przez niektórych ze względu na zawartość witaminy D i cennych składników mineralnych, przez innych używane do otwierania drzwi odmiennych stanów świadomości; wykorzystywane jako bezużyteczne ozdoby ale też zaskakująco przydatne (jako materiał przypominający filc, narzędzia do ostrzenia noży, uszczelki). Niektóre grzybnie mają tendencję do jednoczesnego rozrastania się we wszystkich kierunkach, tworząc swoiste koła, na których brzegach wyrastają grzyby. Miejscom takim przypisywano niegdyś wyjątkowe moce – miały one powstawać na skutek uderzenia ognistym smoczym ogonem a w księżycowe noce miały tam tańczyć elfy. Różnorodność form, funkcji, znaczeń cechujących Grzyby stała się inspiracją do stworzenia programu siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie. LasFest 2024 – Edycja Grzybów zaprezentuje teatr wymykający się dogmatom i definicjom, tworzący rozległe, niewidoczne struktury a objawiający się na powierzchni w wybranych momentach; teatr pełniący istotne funkcje społeczne ale też skrywający tajemnice, teatr naturalnie łączący w sobie sprzeczności.

Obsada LasFest i LasKids:
* Dagmara Sowa / Dyrektor Festiwalu
* Paweł Chomczyk / Dyrektor Artystyczny
* Bogusław Kasperuk / Kierownik Techniczny
* Michalina Kostecka / Szef Leśnej Kuchni

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: rezerwacje.s44@gmail.com
Serdecznie zachęcamy do dołączenia do grona „LasMecenas” i wspierania Festiwalu wpłatami na https://zrzutka.pl/u78n8t

Więcej informacji o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach na:
www.solniki44.pl [link zewnętrzny]
www.grupacoincidentia.pl [link zewnętrzny]
www.facebook.com/LasFest.Solniki44 [link zewnętrzny]
https://www.instagram.com/las_fest/ [link zewnętrzny]

Zadanie publiczne finansowane ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Województwa Podlaskiego, Gminy Zabłudów, Powiatu Białostockiego oraz Podlasko – Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie. Projekt zrealizowany przy współpracy partnerskiej z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza Filią w Białymstoku.

PROGRAM

LasKids

8.08 godz.16.30 Odsłonięcie muralu leśnego – Magda Skrzeczkowska/ms ilustracje (bez ograniczeń wiekowych)
8.08 godz.17.00 “Kształty” Living Space Theatre (2+)
9.08 godz.16.00 “Invisible_Animals” – warsztat interaktywno-edukacyjny Mária Bačova/Słowacja (6+)
9.08 godz. 18.00 “Tauromaquia” Compagnie Pelele/Francja + spotkanie z twórcami (10+)
10.08 godz. 15.00 “Invisible_Animals” warsztat interaktywno-edukacyjny Mária Bačova/Słowacja (6+)
10.08 godz. 17.00 “Schattenwerfer” Tangram Kollektiv/Niemcy + spotkanie z twórcami (4+)
11.08 godz. 14.00 „Laboratorium kulinarne” Michalina Kostecka – warsztaty (9+)
11.08 godz. 17.00 “Las i Ludzie” Fundacja Polka dot (6+)
11.08 godz. 18.00 “Jaś i tajemnicza melodia” Teatroteka Młodego Człowieka (seans teatru telewizji) + spotkanie z twórcami (7+)

LasFest

13.08 godz. 20.00 “Don Kichot 2.0” Grupa Coincidentia & Teatr Animacji
13.08 godz. 22.00 Noc Perseidów – nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo DTEKK/Electrum Up To Date Festival
14.08 godz. 20.00 “Puppets Die Better!” Florian Feisel/Niemcy + spotkanie z twórcami
15.08 godz. 19.00 Młodniak – „Ponad ciałem” Natalia Walaszczak/Stanisław Michalski & „Chciałabym Ci coś powiedzieć” Angelika Włoch/Laura Walczak – pokazy studenckie AT Białystok
15.08 godz. 20.30 LasMóvi – leśny pokaz filmów krótkometrażowych/
Replika 17. Lubelskiego Festiwalu Filmowego + rozmowa z kuratorem Maciejem Misztalem
16.08 godz. 17.00 Labolatorium słowa: otwarty piknik pisarski z Maliką Tomkiel
16.08 godz. 20.00 “Stickman” Darragh McLoughlin/Irlandia
17.08 godz. 20.00 Mikromusic Acoustic Trio – koncert

Chciałabym Ci coś powiedzieć

Nie ma niczego złego w dążeniu do doskonałości, dopóki pozwala ono na margines błędu.
I dopóki nie stanie się obsesyjną potrzebą bycia perfekcyjnym w każdej dziedzinie życia…

Etiuda “Chciałabym Ci coś powiedzieć” dotyka tematu perfekcjonizmu. Autorki ukazują na scenie, jak potrzeba bycia idealnym zaczyna stopniowo przenikać człowieka. Dwie energie toczą w nim cichą i wycieńczającą walkę. I choć nie od razu widać spustoszenie, stopniowo prowadzi ona do zaniku obiektywnego i racjonalnego myślenia. Konsekwencją konfliktu w tym przypadku jest całkowite zahamowanie działań. A dyskretnym autorem tego wszystkiego jest on – lęk.

Ponad ciałem

Ponad ciałem, ponad duszą, ponad miejscem
ponad teraz..
ja i ty wkręceni w cykl w zgodzie z naturą
błądzimy, by spotkać się znów w tym samym miejscu.
Twój głos, Twoje ciało, twoje włosy moje twoje-ja
Wiem, co zrobisz, ale czy da się pozwolić na ten błąd?

Impresja ruchowa na temat relacji kobiety i mężczyzny w różnych etapach życia.
Ujęty w poetyckich obrazach ruch, prowokuje do refleksji na temat  natury człowieka.