U GROTOWSKIEGO I W BOCHUM

W prestiżowych warsztatach organizowanych w ramach PLETA Platform European Theatre Academies – międzynarodowej sieci, której członkiem jest nasza uczelnia – uczestniczyli we wrześniu studenci Akademii Teatralnej, zarówno z Warszawy, jak i z Białegostoku.

Pierwsze wydarzenie to “GROTOWSKI: reinvented international acting workshops in Brzezinka”, warsztat zorganizowany w dniach 2-9 IX przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza dla PLETA. Zajęcia prowadzili: Tomasz Rodowicz, Piotr Borowski, Elina Toneva, Dorota Porowska i Instytut im. J. Grotowskiego. W warsztatach uczestniczyli studenci z Finlandii, Belgii, Holandii, Niemiec, Łotwy, Norwegii, Austrii i Polski, w tym reprezentanci WSL – Maciej Cempura i Rafa Domagała. Młodzi adepci sztuki teatralnej mieli możliwość poznać działalność Jerzego Grotowskiego i sposoby pracy charakterystyczne dla różnych etapów jego twórczości; biegali po lesie, przeszli trening fizyczny Teatru Chorea i zapoznali się ze spektaklami Grotowskiego.

Kolejne warsztaty odbyły się w dniach 20-24 września w Niemczech w Bochum w ramach Festiwalu Ruhrtiennal. Z Akademii Teatralnej w tym prestiżowym programie brali udział Ula Hajdukiewicz (WOT), Monika Popiel (WR), Mateusz Stasiulewicz (WSL), Agata Soboczyńska (WSL), Jowita Kropiewnicka (WA) i Katarzyna Obidzińska (WA). “Physical theatre workshop” dla studentów z Finlandii, Norwegii, Niemiec, Austrii i Łotwy poprowadzili pedagodzy AT Liwia Bargieł i Waldemar Raźniak.

Więcej o PLETA