PLETA: O EUROPEJSKICH WARTOŚCIACH

Z takim tematem pracują uczestnicy specjalnego projektu w ramach PLETA (Platform European Theatre Academies), międzynarodowej sieci, której członkiem jest Akademia Teatralna*. Naszą uczelnię reprezentuje pięcioro studentów, w tym Anna Złomańczuk z V roku WSL. W trakcie kolejnych spotkań warsztatowych powstaje spektakl, który zostanie zaprezentowany jesienią 2018.

Studenci z kilku europejskich wyższych szkół artystycznych przygotowują wspólnie spektakl oparty na ich własnych badaniach, doświadczeniach w różnych środowiskach społecznych w Europie oraz w odniesieniu do niektórych podstawowych tematów literackich i filozoficznych na ten temat. Inspiracją jest m.in. niemiecka bajka „Hans im Glück”, w której bohater stopniowo uwalnia się od wszelkich dóbr materialnych gdyż nie rozumie podstawowych zasad ekonomii, za to znajduje szczęście. Reżyserem spektaklu jest Volker Lösch, zaś głównym środkiem wyrazu – chóralna, zbiorowa ekspresja. Tak powstanie rama spektaklu, wewnątrz której poszczególni studenci i studentki zaprezentują swoje własne etiudy odnoszące się do głównego tematu „Poor/Rich Europe”:

Pierwszy etap projektu miał miejsce w drugiej połowie czerwca. To były wykłady, rozmowy, dyskusje o ekonomicznej i społecznej sytuacji Europy. Każdy z uczestników przygotował prezentację o swoim kraju. Rozmawialiśmy też wstępnie o przełożeniu całej tej wiedzy teoretycznej na działania artystyczne. Spektakl w reżyserii  Volkera Löscha będzie podzielony na trzy części: wspólny początek i zakończenie oparte na działaniu w grupie – mówieniu chórem i wspólnej choreografii, wewnątrz zaś każdy z uczestników może zaprezentować swój własny projekt

– relacjonuje Ania Złomańczuk. Próby odbywać się będą we wrześniu i październiku. Spektakl zostanie zaprezentowany jesienią w Salzburgu oraz Hamburgu. Nasza studentka na swój projekt wybrała temat emigracji zarobkowej, zaś jako środek ekspresji wykorzysta lalkę-Polskę, umiejscawiając opowieść w dalekiej przyszłości, kiedy nasz kraj jest już całkowicie opuszczony…

Głównym środkiem w performatywnym podejściu do materiału tekstowego będzie praca z chórami mowy. Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością pracy w języku chorus.

Więcej o projekcie przeczytacie na stronie PLETA.

*PLETA, czyli Platform European Theatre Academies to platforma międzynarodowej oraz międzykulturowej współpracy, tworzona przez osiem wyższych szkół teatralnych z Europy. Jej głównym celem jest inicjowanie nowych doświadczeń i inspirowanie rzeczywistej współpracy pomiędzy młodymi twórcami teatru. PLETA rozwija się dzięki wsparciu finansowemu: Prins Bernhard Cultuurfonds, Europe by People oraz program Kreatywna Europa.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.