WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI POLONIJNYCH

Od 29 lipca do 3 sierpnia dziesięcioosobowa grupa nauczycieli i instruktorów teatralnych ze środowiska polonijnego na Białorusi uczestniczy w warsztatach przygotowanych przez naszych wykładowców. Dr Magdalena Kiszko-Dojlidko, dr Jacek Dojlidko i dr Michał Jarmoszuk zadbali o atrakcyjny program zajęć, prezentujący potencjał teatru lalek, po który warto sięgać w dydaktyce: „Metody teatralne mogą być ciekawym i efektywnym narzędziem wspomagającym naukę języka polskiego, czyli tę pracę, którą na co dzień zajmują się nasi goście. Zachęcamy do eksperymentowania i cieszy nas fakt, że nauczyciele chcą z tego korzystać” – wyjaśnia Magdalena Kiszko-Dojlidko, prowadząca Laboratorium teatru cieni.

W trakcie sześciu intensywnych dni uczestnicy warsztatów nie tylko będą kształcić się pod okiem naszych wykładowców. Obejrzą również spektakle grane w Teatrze Szkolnym podczas wakacji („Wendy”„Człenio”, „Dziewczynka”) oraz archiwalne nagrania studenckich realizacji. Nauczyciele odwiedzą zakamarki Akademii: pracownie, magazyny lalek i scenografii oraz będą mieli okazję skorzystać z bogatego księgozbioru zgromadzonego w naszej bibliotece. Wraz ze studentami wyruszą na spacer po Białymstoku „Śladami teatru lalek”, by poznać elementy historii miasta, a równocześnie przyjrzeć się zajęciom prowadzonym przez naszych adeptów w ramach wakacyjnych projektów. Na zakończenie wizyty goście otrzymają materiały edukacyjne oraz pomoce naukowe (książki, poradniki teatralne), które, mamy nadzieję, okażą się doskonałym wsparciem w dalszej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Organizatorem warsztatów jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie reprezentowany przez Konsula Generalnego Jarosława Książka. Akcji partneruje Akademia Teatralna im. A Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku oraz Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska.