TEATR SZKOLNY ZAPRASZA!

W październiku zapraszamy do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego na pokazy dwóch spektakli z naszego repertuaru: „Będzie znak” w reż. Gosi Dębskiej i „Darwin albo dzieci ewolucji” Łukasza Zaleskiego w reżyserii Magdaleny Miklasz.

GRAMY*:

„Będzie znak”
10 października (niedziela), godz. 17:00 i 19:30, sala Teatru Szkolnego

„Darwin albo dzieci ewolucji”
16 października (sobota), godz. 18:00, sala Teatru Szkolnego
17 października (niedziela), godz. 18:00, sala Teatru Szkolnego

Rezerwacje biletów przyjmowane są, począwszy od 01 października 2021, wyłącznie telefonicznie pod numerem: 85 743 54 53, od poniedziałku do piątku w godz. 9-15, bilety w cenie 10-20 zł.

UWAGA!

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie nr 33/2021 z dn. 23.09.2021 wstęp do budynków Akademii, począwszy od 29.09.2021 mają wyłącznie osoby w pełni zaszczepione albo posiadające aktualny negatywny wyniku testu RT-PCR lub antygenowego na obecność wirusa Sars-Cov-2 (wykonanego w punkcie diagnostycznym maksymalnie 7 dni przed okazaniem).

Zaświadczenia szczepienne / wyniki testów będą weryfikowane przez pracowników uczelni. Dane osobowe nie będą gromadzone i przetwarzane przez Akademię Teatralną.

Informacje dla widzów>>>

BĘDZIE ZNAK
egzamin z Małej formy teatralnej na IV roku reżyserii
A znacie to?
Etap pierwszy: zaprzeczenie i izolacja.
Etap drugi: gniew.
Etap trzeci: targowanie się z losem.
Etap czwarty: depresja.
Etap piąty: Akceptacja.

To etapy radzenia sobie z chorobą. A jak chory i jego otoczenie radzi sobie z realiami choroby i chorowania? Czy jest czas na przejście przez wszystkie etapy i ich analizę? Jak realnie wygląda akceptacja?

W spektaklu próbujemy dokonać demistyfikacji chorowania. Czy naprawdę jest coś tajemniczego w zapadaniu na chorobę starszą niż sama cywilizacja? Co, gdy choroba atakuje nie tylko ciało, ale też cały nasz świat i język, którym się posługujemy? Gdy zaczyna dominować w rozmowach, wpływać na plany. Gdy jej znaki widać w każdej codziennej czynności, w spojrzeniach innych ludzi, gdy nie da się jej już ukryć.

Co to za dolegliwość?

Gdzie ludzkość tam i on. Zawsze z nami pod rękę, nigdy nie odchodzi zbyt daleko. Jest wpisany w nasze DNA. Zostawia znak, nie tylko na chorym, ale i na całym jego otoczeniu. Nawet jeśli wyjdziesz z tego zwycięsko, on i tak wbija haki i zostawia ślady dla następnych pokoleń. On, czyli Pan Rak.

tekst i reżyseria: Gosia Dębska
opieka artystyczna: Agata Biziuk-Brajczewska
kostiumy i scenografia: Aleksandra Miska-Iwańczyk
reż. światła: Maciej Iwańczyk
konsultacje choreograficzne: Anna Sawicka-Hodun
piosenka: Bartłomiej Alberski
występują: Izabela Zachowicz, Rafał Pietrzak, Mateusz Trzmiel
czas trwania: 60 min

DARWIN ALBO DZIECI EWOLUCJI
spektakl dyplomowy studentów IV roku

Pod koniec 1831 roku w swoją drugą wyprawę wyruszył statek HMS Beagle. Być może historia szybko by o tej wycieczce na krańce świata zapomniała, ale jakiś los dziejów albo może Bóg chcieli inaczej. Na łódź wsiadł bowiem młody geolog Karol Darwin i odkrył, że świat, w który dotąd wierzyli ludzie, nie jest takim, jakim chcieliby go widzieć.

Dziś, prawie 200 lat później, toczy się nie mniej zażarta dyskusja na temat sensu tego odkrycia. W kraju, który zrodził umysły Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie, w scenografii panującej na całym globie pandemii, najsilniej od lat kwestionowane są zdobycze nauki, a podstawowe pytania o konstrukcję świata zadawane na nowo. Inspiracją do powstania spektaklu DARWIN ALBO DZIECI EWOLUCJI była oczywiście postać brytyjskiego naukowca. Nie jest to jednak klasyczna biografia.

W 2021 roku studenci IV roku białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie, wyruszają w swoją własną podróż. Na drodze spotkają gadające małpy, kultową piosenkarkę i pracownicę nieistniejącego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej i Mniej Naturalnej im. Karola Darwina w Białymstoku. Będą śpiewać, będą tańczyć, z najgłębszych magazynów wyciągną zapomniane lalki. Ale przede wszystkim będą pytać: jak pogodzić rzeczy, których pogodzić się nie da, jak uwierzyć w to, co przekracza granicę ich wyobraźni oraz przede wszystkim, jaki jest sens tej podróży.

reżyseria: Magdalena Miklasz
dramaturgia, opracowanie muzyczne: Łukasz Zaleski
kostiumy: Hanka Podraza
scenografia: Magdalena Miklasz i Hanka Podraza
aranżacje muzyczne: Tomasz Citak
światło: Monika Stolarska
technika mowy: Ewa Gajewska-Jasińska
koncepcja lalek: Magdalena Miklasz
współpraca przy projektowaniu i wykonanie lalek: Karolina Baczar, Anna Chilińska, Zbigniew Romanyk, Robert Szczebiot, Róża Turlińska
asystentka reżyserki: Monika Woronicz
inspicjent: Oskar Lasota
konsultacje: Paula Czarnecka, Jacek Dojlidko, Tomasz Graczyk
występują: Magdalena Duszak, Antoni Galicki, Katarzyna Hodana, Emil Gąssowski, Michał Kaszak, Anna Konieczna, Aleksandra Kossewska, Oskar Lasota, Justyna Łukasik, Aleksandra Machała, Aleksandra Sapiaska
czas trwania: ok 2,5 h.
wiek: 16 lat

UWAGA! W spektaklu używane są światła stroboskopowe.

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

*Akademia Teatralna zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.