SPOTKANIE Z POEZJĄ UKRAIŃSKĄ

Zapraszamy w piątek, 24 lutego, w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, o godz. 18:00 do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego na spotkanie z poezją ukraińską organizowane przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Białostockiej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Usłyszymy m.in. wiersze współczesnych poetów, jak i tradycyjne ukraińskie pieśni ludowe.

Podczas spotkania swój program artystyczny zaprezentują również studentki naszej uczelni pochodzące z Ukrainy: Maryna Bazdyrieva, Lada Borovska, Kristina Dereviaha, Polina Kuzhelieva, Anastaciia Maistru, Lesia Mariia Pasichnyk. Poniżej zamieszczamy jego krótki opis.

„Do poezji należy (podchodzić) jak do wielkiego paleniska” [Lina Kostenko]

Człowiek wymyślił język, abyśmy mogli się zrozumieć. Ale ludzkość słynie z krwawych wynalazków.

Słowo, zainfekowane kłamstwem, pychą, żądzą ujarzmienia, rozprzestrzenia się arteriami świata w każdej najmniejszej części społeczeństwa. Nie zawsze możemy rozpoznać i wykryć chorobę na czas.

Czasami szkoda wyrządzona przez słowa, staje się zbyt duża.

Poezja jest rzeką, która oczyszcza drogi naszych myśli.

Nasze spotkanie w dniu rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie jest przypomnieniem, jak wiele może dać język tym, którzy są na niego uważni.

W swojej części powiemy wiersze opakowane w okoliczności dzisiejszych czasów. [Lesia Mariia Pasichnyk]

reżyseria, scenariusz, koncepcja: Lesia Mariia Pasichnyk
opieka artystyczna Bernarda Anna Bielenia