Książka o teatrze cieni

Serdecznie polecamy najnowszą książkę naszej wykładowczyni, dr Magdalena Kiszko Dojlidko: „Technika i technologia teatru cieni. Skrypt”, na kartach której autorka dzieli się swoją przebogatą wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu teatru cieni.

Kliknij w link i przejdź do publikacji on-line.

Jak pisze autorka w przedmowie: „Teatr cieni to sztuka, która istnieje od wieków. Wpisała się na trwałe w kultury i tradycje niektórych części świata. […] Jednak niewiele jest publikacji opisujących technikę i technologię, wpisaną w obszar współczesnego teatru cieni. Niniejsza publikacja stanowi zbiór moich dwudziestotrzyletnich doświadczeń z zakresu teatru cieni. […] Polecam ją zarówno tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z cieniami, jak i profesjonalistom, których być może zainspiruje ona do dalszych poszukiwań.”

W swojej publikacji Magdalena Kiszko-Dojlidko podaje m.in. zwięzłą historię teatru cieni i przygląda się zagadnieniom składającym się na tę formę sztuki: roli światła, symbolice kolorów oraz możliwościom ekspresji różnych obiektów cieniowych: lalek, masek, makiet, przedmiotów, czy wreszcie animatorek i animatorów. Analizuje rolę muzyki, scenografii oraz perspektywy. W książce znajdziemy wiele zdjęć oraz schematów szczegółowo objaśniających techniczną stronę teatru cieni.

Redaktorem naukowym publikacji jest dr Karol Suszczyński, recenzentką dr hab. Aneta Głuch-Klucznik, profesor AST.

Dr Magdalena Kiszko-Dojlidko to aktorka, pedagog i wykładowca w Akademii Teatralnej w Białymstoku w obszarze teatru formy. Pasjonatka i propagatorka teatru cieni. Od 2000 roku poszerza swoje umiejętności i wiedzę w zakresie sztuki cieniowej, a także rozpowszechnia tę dziedzinę sztuki w kraju i za granicą, prowadząc szereg warsztatów, wykładów i szkoleń. Współpracowała z Teatrem Wierszalin w Supraślu, Teatrem im. H.CH. Andersena w Lublinie, Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, Teatrem Guliwer w Warszawie, Teatrem Banialuka w Bielsko-Białej, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek. Koordynatorka wielu projektów artystycznych realizowanych w kraju i poza granicami. Od 2007 roku członkini zarządu Stowarzyszenia Teatr Okno, a od 2017 członkini zarządu Podlaskiego Oddziału Wspólnota Polska.