Nastia poznała tajniki litografii

Na grafice z lewej strony flaga Unii Europejskiej - 12 białych gwiazdek na granatowym tle, z prawej strony granatowy napis: Finansowane przez Unię Europejską

Relacja Nastii Magdziak – studentki technologii teatru lalek Nastii Magdziak z udziału w Blended Instensive Programme (BIP – intensywny program mieszany) pt. Uncovering. The magnetism of the lithography Stones.

BIP zorganizowany w czerwcu 2024 w ramach programu Erasmus+ przez uczelnię partnerską Vilnius Academy of Arts

Na początku czerwca miałam okazję pojechać do Wilna i tam wziąć udział w warsztatach z litografii. Pewnie dla wielu osób zabrzmi to enigmatycznie, ale w uproszczeniu jest to rodzaj druku płaskiego, gdzie jako matrycy używa się kamieni wapiennych. Nie wiem czy tym opisem cokolwiek rozjaśniłam, ale najważniejsze jest to, że był to warsztat plastyczny, na którym fenomenalnie się bawiłam. Miałam nie tylko okazję poeksperymentowania z techniką druku, z którą na co dzień nie mam możliwości pracować, ale też zupełnie zatracić się w procesie, który tylko i wyłącznie zależał ode mnie. Pozwoliło mi to na chwilę refleksji, medytacji i odpoczynku od jakże cudownej i wspaniałej, jednak intensywnej pracy w akademii.

maszyna do litografii w sali warsztatowejczarno-biała litografia z odbitymi fragmentami roślin i zarysem oknarośliny ułożone na papierze przed wykonaniem litografii