LISTOPAD W AKADEMII

Dni coraz krótsze, słońca mniej, temperatura spada, a u nas intensywny semestr zimowy. Co robimy na zajęciach? Szukamy życia zaklętego w przedmiotach, budzimy lalki z wakacyjnego snu, sprawdzamy, jak daleko sięga nasza wyobraźnia. Chwilę potem ostrzymy języki, czytamy mądre książki, tańczymy, biegamy dookoła świata i tylko na moment przysiadamy w szkolnym tramwaju, by uspokoić oddech albo ogrzać dłonie przy kubku kawy. A że lubimy dzielić się z Wami tym, nad czym pracujemy w naszej zabytkowej kamienicy, więc spisujemy kilka słów o listopadowych planach:

KALENDARZ WYDARZEŃ

6 listopada 2019 r. o godz. 16:00 zaczniemy nostalgicznie spektaklem „Zapisane w pamięci, zapisane w sercu…” organizowanym przez Muzeum Pamięci Sybiru. Szczegóły: Zaduszki Sybirackie (edit: relacja z wydarzenia)

8 listopada, w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, pokażemy Anim(a)kcje, czyli kompozycję etiud, działań twórczych, laboratoryjnych  przygotowanych pod opieką naszych wykładowców: Piotra Damulewicza, Marty Rau, Jacka Dojlidko i Mateusza Smacznego (spektakl zamknięty). Wydarzenie zainauguruje ważną dla nas długofalową współpracę pomiędzy Akademią a Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej (edit: fotorelacja z wydarzenia).

Od 8 listopada proponujemy Wam także skłaniające do refleksji, poruszające songi Nicka Cave’a. Repertuar wręcz idealny na jesienne wieczory! Szczegóły, terminy spektakli, bilety: HOTEL BOGA

13 listopada kamienicę przy Sienkiewicza odwiedzą Maria i Dominik Gąsowscy (rosyjsko–polski teatr „Materia”), którzy poprowadzą warsztaty budowy lalek nadgarstkowych, wzorowanych na projektach wybitnego artysty i konstruktora Vladimira Zakharova.

Tego dnia zaczniemy również warsztaty ruchu scenicznego z Maciejem „Glebą” Florkiem. Tancerz, choreograf, twórca wielu prestiżowych projektów tanecznych i teatralnych będzie wspierał nas podczas pracy nad dyplomem. Premiery wypatrujcie w styczniu 2020!

15 listopada pojedziemy do kieleckiego Teatru „Kubuś” na Finał II Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych „Animatus”. Zaprezentujemy tam studenckie prace (wydarzenie „Forum form”) i weźmiemy udział w warsztatach mistrzowskich „Nasze dziwne stwory”. Poprowadzi je David Zuazola — aktor, scenarzysta, muzyk i lalkarz, laureat międzynarodowych nagród, autor nietuzinkowego projektu „The Game of Time”. Strona Festiwalu: Animatus

W połowie listopada odwiedzimy 9. Forum Młodej Reżyserii. Wydarzenie, organizowane przez Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, jak co roku, będzie miejscem sprzyjającym wymianie doświadczeń, metod kształcenia młodych reżyserów i promocji najciekawszych studenckich projektów teatralnych. 17 listopada o godz. 18:00 zagramy tam etiudę Marka Idzikowskiego „Odmęt”  (edit: werdykt jury)

Pod koniec miesiąca (20–24) czekają nas ciekawe warsztaty świadomości ciała i „teatru fizycznego”. Poprowadzi je Robert Nižník (Robo Nižník) – aktor, muzyk, pedagog, współtwórca i członek legendarnej międzynarodowej grupy teatralnej Farma v jeskyni (Farm in the cave), która w swojej pracy nad spektaklami koncentrowała się na tworzeniu, rozwoju i badaniu ludzkiej ekspresji.

28 listopada szóstka naszych studentów reżyserii wyruszy do Poznania na 9. Festiwal Konteksty organizowany przez Teatr Animacji, gdzie będą oglądać, podglądać, obserwować i badać, by w przyszłości tworzyć ważne, wyjątkowe spektakle.

Listopadowy czas zakończymy przygotowaniami do miejskich jasełek. Tradycyjnie wcielimy się w role pomocników Świętego Mikołaja, by wraz z Wami kolędować na Rynku przy bożonarodzeniowej choince (1 grudnia, g. 16:30).

zdjęcie tytułowe: piosenka aktorska „Hotel Boga” (fot. Marta Siergiej)
zdjęcie poniżej: pamiątkowa fotografia z naszym absolwentem, laureatem konkursu „Animatus” Łukaszem Puczko i jego Mamutem Krzysiem (fot. Bartek Warzecha)