ZBLIŻA SIĘ TY!DZIEŃ OTWARTY ON-LINE!

👉Jeśli zawsze chciałe(a)ś zostać aktorem(ką), reżyserem(ką), scenografem(ką)…

👉Jeśli pociąga Cię teatr ożywionej formy, plastyczny…

👉Jeśli studia w Białymstoku nigdy wcześniej nie przyszły Ci do głowy… lub zawsze marzyłe(a)ś o studiach w stolicy Podlasia…

Wpadnij do nas na TY!dzień otwarty on-line!

 Gdzie?  W Internecie, a dokładnie na: atb.edu.pl, facebook.com/AkademiaTeatralnaBialystok, instagram.com/akademiateatralnabialystok oraz w wydarzeniu na FB
Kiedy? 19-24 kwietnia 2021

PROGRAM 

💛 19.04 (poniedziałek) / KIERUNEK AKTORSKI / godz. 10 / Karol i Mateusz Smaczni zapraszają do studiowania aktorstwa / fanpage oraz wydarzenie na Facebooku

dr Karol Smaczny – aktor, arteterapeuta, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Wcześniej związany na stałe z teatrem Wierszalin w Supraślu, obecnie współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi. Prowadzi zajęcia z zakresu współczesnych technik lalkowych.
dr Mateusz Smaczny – aktor Białostockiego Teatru Lalek, współpracujący z nieformalnymi grupami teatralnymi. Prowadzi zajęcia z zakresu zadań aktorskich z przedmiotem.

💛 20.04 (wtorek) / KIERUNEK AKTORSKI / godz. 14-19:30 / Platforma Teams / Warsztaty on-line z wykładowcami

Jak się zapisać? Wybierz interesujące Cię warsztaty z listy poniżej i napisz do nas na adres: bots.fb@e-at.edu.pl. W mailu podaj wybrane warsztaty i prowadzącego(ą), swoje imię i nazwisko, wiek, nr telefonu i adres mailowy. Możesz się zgłosić na konkretne warsztaty najpóźniej dzień przed ich rozpoczęciem (do godz. 16). Potwierdzimy zwrotnie Twój udział w warsztatach lub poinformujemy Cię o braku miejsc. Ciebie z kolei prosimy o potwierdzenie zaproszenia w wydarzeniu na platformie Teams.

Warsztaty aktorskie
Emisja głosu
Godz. 14.00 – 15.30 / dr hab. Bożena Bojaryn-Przybyła / 10 osób
Godz. 14.30 – 16.00 / mgr Marcin Ozga / 10 osób  

 dr hab. Bożena Bojaryn-Przybyła – specjalistka w zakresie chóralistyki oraz emisji głosu. Prowadzi zajęcia ze śpiewu zespołowego oraz indywidualnych ćwiczeń wokalnych.
mgr Marcin Ozga – absolwent Wydziału Instrumetalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Prowadzi własną działalność artystyczną w zakresie kształcenia głosu oraz śpiewu solowego, jest współzałożycielem męskiego sekstetu wokalnego Siedem. Uczy emisji głosu.

Technika mowy
Godz. 14.30 – 16.00 / mgr Julita Cichońska / 10 osób
Godz. 14.00 – 15.30 / mgr Iwona Szczęsna / 10 osób

mgr Julita Cichońska – absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filii w Białymstoku, prowadzi zajęcia z zakresu techniki mowy i rytmiki.
mgr Iwona Szczęsna – aktorka Białostockiego Teatru Lalek, absolwentka Podyplomowego Studium Logopedycznego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim z fonetyki i techniki mowy.

 Współczesne techniki lalkowe
Godz. 16.00 – 17.30 / dr Karol Smaczny / 10 osób
Prosimy o przygotowanie następujących materiałów: blok techniczny A4, pistolet z klejem, zszywacz, taśma klejąca.
Godz. 17.30 – 19.00 / dr Agnieszka Makowska / 10 osób
Prosimy o przygotowanie dwóch małych rzeczy: coś okrągłego, coś płaskiego oraz rzeczy trzeciej: coś długiego i giętkiego.

dr Karol Smaczny – aktor, arteterapeuta, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Wcześniej związany na stałe z teatrem Wierszalin w Supraślu, obecnie współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi. Prowadzi zajęcia z zakresu współczesnych technik lalkowych.
dr Agnieszka Makowska – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, współzałożycielka Nieformalnej Grupy Avis, współautorka sztuk dla dzieci, autorka teatralnych scenografii. Współpracowała z wieloma teatrami instytucjonalnymi i nieformalnymi. Obecnie współpracuje z teatrem Malabar Hotel, z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem na Pradze oraz Teatrem Figur w Krakowie. Prowadzi zajęcia z zakresu teatru ożywionej formy.

💙 21.04 (środa) / KIERUNEK REŻYSERSKI / godz. 10 / Agata Biziuk zaprasza do studiowania reżyserii / fanpage oraz wydarzenie na Facebooku

mgr Agata Biziuk – reżyserka i dramatopisarka. Stworzyła do tej pory wiele znanych i nagradzanych w całej Polsce spektakli, m.in.: „Dr@cula”, „Vagina dentata” oraz „Konstelacje” (Teatr Polski w Poznaniu). Realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje daleko posuniętych adaptacji. Jej spektakle były wielokrotnie nagradzane m.in. Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawanym przez Polski Ośrodek ASSITEJ. Finalistka konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2013 r. Prowadzi zajęcia na reżyserii.

Warsztaty reżyserskie
Godz. 13.00 – 14.30 / dr Bernarda Bielenia Casting, czyli rzecz gra rolę / 10 osób
Godz. 14.00 – 15.30 / mgr Honorata Mierzejewska-Mikosza Mieć pomysł/ 10 osób
Godz. 15.00 – 16.30 / mgr Robert Jarosz Wprowadzenie do ćwiczeń dramaturgicznych/ 10 osób

Każdy z warsztatów reżyserskich będzie rozpoczynał się 15 minutowym wprowadzeniem. Warsztaty będą posiadać walory praktyczne i każdy indywidualnie, na ile pozwolą możliwości spotkania online, będzie mógł wykonać ćwiczenia związane z tematyką warsztatów. Każdy z chętnych będzie mógł skorzystać ze wszystkich, kolejno następujących po sobie warsztatów, poruszających różną tematykę i zagadnienia.

dr Bernarda Bielenia – absolwentka kierunków aktorskiego i reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku. Jest autorką filmów, reportaży, felietonów oraz twórczynią telewizyjnych programów kulturalnych i edukacyjnych. Współpracuje ze Studium Wokalno-Aktorskim w Białymstoku, gdzie reżyseruje spektakle dyplomowe. Jest członkiem zarządu Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA oraz wiceprezesem Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy. Prowadzi przedmiot Technika pracy z aktorem – sceny lalkowe.
mgr Robert Jarosz – reżyser, dramatopisarz, absolwent reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia: Dramaturgia ćwiczenia i Warsztat dramaturgiczny.
mgr Honorata Mierzejewska-Mikosza – aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie, absolwentka aktorstwa i reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego- Wiedza o książkach dla dzieci i młodzieży, współzałożycielka Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Pracuje jako scenarzystka, reżyserka i aktorka, laureatka nagród teatralnych, stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Prowadzi zajęcia na reżyserii.

💚 22.04 (czwartek) / TECHNOLOGIA TEATRU LALEK / godz. 10 / Martyna Štěpán-Dworakowska zaprasza do studiowania technologii teatru lalek / fanpage oraz wydarzenie na Facebooku

dr Martyna Štěpán-Dworakowska – absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, scenograf teatralny. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

Warsztaty technologii teatru lalek
Godz. 13.30 – 15.00 / dr Martyna Štěpán-Dworakowska / 10 osób
Prosimy o przygotowanie następujących materiałów: pudełko na buty, latarka, biały i czarny papier w formacie A4 – kilka kartek (blok rysunkowy lub techniczny lub papier do drukarki), taśma klejąca lub klej do papieru oraz nożyczki.

💜 23 – 24.04 (piątek – sobota) / godz. 10-18 / Studenci / Kompilacja studenckich etiud – szczegóły wkrótce!

❤️ 19 – 24.04 (poniedziałek – sobota) / Przegląd wybranych spektakli z ostatnich lat / nasz kanał YouTube

„Kuchnia bez pokoju” – piosenki Toma Waitsa, opieka pedagogiczna: Wojciech Kościelniak (2015)

Tom Waits, ekscentryczny amerykański poeta, kompozytor i wokalista oraz czternastka młodych aktorów stłoczona na 9 metrach kwadratowych. Teatralno-muzyczny ekstrakt! Postaci z ballad, opowiadanych w zagraconej studenckiej kuchni, ożywają tu w bezpośrednim kontakcie z widzami. Pośród codziennych czynności, egzystencjalne, nierzadko mroczne teksty zyskują inny, bliższy nam wymiar. Kuchenna zwyczajność prowokuje tyleż samo do refleksji o braku prawdziwej bliskości czy niesprawiedliwości społecznej, co gorzkich spostrzeżeń na temat konsumpcjonizmu i podatności na wszelkiego rodzaju pokusy dzisiejszego świata. Mowa też o złu, które na naszych oczach nakręca wciąż swoją spiralę oraz, co ważne u Waitsa, o roli Boga w całym tym życiowym bałaganie.

współpraca: Maria Żynel
kierownictwo muzyczne: Piotr Nazaruk
przygotowanie wokalne: Marcin Ozga
występują: Olimpia Bogusz, Magdalena Dąbrowska, Rafał Iwański, Cezary Jabłoński, Milena Kobylińska (obecnie Jabłońska), Daniel Lasecki, Zuzanna Łuczak, Helena Marczewska, Urszula Mazur (obecnie Szmidt), Patryk Ołdziejewski, Rafał Pietrzak, Małgorzata Rytel, Agnieszka Turek, Izabela Zachowicz
akompaniują: Karol Sypytkowski — kontrabas; Marcin Nagnajewicz — instrumenty klawiszowe, akordeon, gitara; Tomasz Witek — instrumenty dęte; gościnie: Patryk Ołdziejewski — dzwonki chromatyczne; Daniel Lasecki — tuba; Cezary Jabłoński i Milena Jabłońska — instrumenty perkusyjne
Spektakl dla młodzieży 16+ i widzów dorosłych

 „Świętoszek” Moliera, reż. Paweł Aigner (2016)

Bardzo współczesny i bardzo współcześnie drapieżny – tak Świętoszka określił reżyser Paweł Aigner. To pod jego opieką ówcześni studenci IV roku kierunku aktorskiego przygotowali spektakl dyplomowy. Komedia Moliera, po raz pierwszy wystawiona w 1664 r., swój rozgłos zawdzięcza tak walorom artystycznym, jak i skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, jednak ich problemy okazują się wciąż żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny, który stopniowo opanowuje wszystkie obszary: system wartości bohaterów, ich samych, a nawet przestrzeń, w której działają. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego.

Francuski komediopisarz stworzył postać Tartuffe’a – włóczęgi, przygarniętego do domu Orgona. Gospodarz, kierujący się szlachetnymi wartościami, daje się omotać sprytnemu szalbierzowi. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem pobożności, uczciwości i skromności tytułowy Świętoszek zdobywa zaufanie gospodarza i manipuluje jego życiem. Rodzina Orgona jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia obnażyć dwulicowość Tartuffe’a.

Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją – zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny. Jak pokazali białostoccy studenci, broń ta wciąż ma ogromną siłę rażenia.

scenografia i kostiumy: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
konsultacje wokalne: Cezary Szyfman
praca nad słowem: Ewa Gajewska
asystent reżysera: Roksana Miner
występują: Rafał Derkacz, Rafał Domagała, Anna Domalewska, Agnieszka Grębosz, Patrycja Kowalewska, Damian Krajczyk, Emil Lipski (III rok), Dawid Malec, Anna Moś, Natalia Sacharczuk, Paweł Strumiński, Michał Szostak, Kamila Wróbel
solowe partie wokalne: Małgorzata Piotrowska, Justyna Wieruszewska-Biniek, Rafał Derkacz, Emil Lipski

„PandemiJa”, tekst i reżyseria: Agata Biziuk (2020)

Spektakl dyplomowy czwartego roku, jak i środki w nim użyte, są głośnym krzykiem młodych ludzi wobec otaczającej  ich nowej i sterylnej rzeczywistości. Niemożność wykonywania zawodu, strach, frustracja, absurd dzisiejszych czasów popchnął twórców do stworzenia onirycznego kolażowego spektaklu, w którym partnerem i lalką staje się kamera. Korzystając z technik mieszanych, przenosimy się w świat dotykający pandemii, w krzywym zwierciadle odbijamy prozaiczność życia, ale i mierzymy się z największymi traumami i lękami.

scenografia, kostiumy: Marika Wojciechowska
muzyka: Natasza Topor
choreografia: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk
zdjęcia: Tobiasz Czołpiński
montaż: Jonasz Czołpiński
asystent reżyserki: Rūdolfs Apse
występują: Małgorzata Apse, Rūdolfs Apse, Magdalena Bednarek, Anna Konieczna, Karolina Mazurek, Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska, Karol Sławek, Agata Słowik, Zbyszek (gościnnie)

🧡 19 – 24.04 (poniedziałek – sobota) / Studencka poradnia / Skype, mail

Kliknij w zdjęcie i obejrzyj zaproszenie Eweliny – koordynatorki poradni

Jeśli masz pytania dotyczące kierunków studiów w naszej uczelni, życia studenckiego, czy np. cen za wynajem mieszkań w Białymstoku – skorzystaj z usług poradni studenckiej. Bezpośrednio, bez cenzury, za to z szacunkiem i empatią!

Jak to zrobić?

Napisz mail na adres psatbialystok@gmail.com i zaproponuj datę oraz godzinę spotkania na Skype. W mailu podaj swoje imię, kontakt na Skype oraz kierunek, którym jesteś zainteresowany_a: aktorstwo, reżyseria lub technologia teatru lalek. Możesz również wybrać z listy na dole osobę, z którą chcesz się spotkać. Dostaniesz zwrotne potwierdzenie spotkania na Skype. Jeśli wolisz komunikować się pisemnie, napisz pytania na adres mailowy: psatbialystok@gmail.com. Poradnia będzie działać przez cały TY!dzień otwarty (19-24.04), jednak w zależności od Waszych potrzeb, możemy przedłużyć jej funkcjonowanie.

Do napisania / zobaczenia / pogadania!

Studenci pełniący dyżury w poradni:

I rok aktorstwo: Wojciech, Marcelina, Laura, Julia
I rok technologia teatru lalek: Karolina
II rok  aktorstwo: Marta, Alex, Mateusz, Agata, Martyna, Mirella, Szymon, Ewelina
II rok reżyseria: Agata, Szymon
II rok technologia teatru lalek: Anita
III rok aktorstwo: Sylwia, Kuba, Agnieszka, Maciej, Michał , Aleksandra, Filip
IV rok aktorstwo: Oskar, Antek
IV reżyseria: Gosia, Anita

🤎 19 – 21.04 (poniedziałek – środa) / Konsultacje dla kandydatów na studia / Skype

 Jak to zrobić?
Wybierz odpowiadający Ci termin oraz wykładowczynię z listy poniżej. Konsultacje rozpoczynamy o godz. 15:00, a kończymy o 16:00. Każdy kandydat ma 20 minut do wykorzystania. Konsultujemy max 3 osoby w danej sesji. Jeśli wybrałeś_aś już termin i pedagożkę, napisz do nas na adres: bots.fb(at)e-at.edu.pl (maile są odbierane w godzinach: 8:00 – 16:00, pn-pt) i podaj preferowany dzień spotkania i nazwisko pedagożki, swoje imię i nazwisko, wiek, nr telefonu i kontakt na skype. Poinformujemy Cię zwrotnie, o której godzinie pedagożka skontaktuje się z Tobą przez skype.

Pamiętaj: na minimum dobę przed Twoim ustalonym terminem wyszukaj w katalogu skype otrzymany od nas w mailu zwrotnym identyfikator konsultacji i napisz na czacie wiadomość powitalną ze swoim imieniem i nazwiskiem.

 Kierunek aktorski

19.04 (pn) / godz. 15 / mgr Iwona Szczęsna
21.04 (śr) / godz. 15 / mgr Natalia Sakowicz

mgr Iwona Szczęsna – aktorka Białostockiego Teatru Lalek, absolwentka Podyplomowego Studium Logopedycznego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim z fonetyki i techniki mowy.
mgr Natalia Sakowicz – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. W latach 2013-2015 związana z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Współpracuje z wieloma teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi. Realizuje również własne projekty teatralne. Prowadząc zajęcia z interpretacji wiersza.

 Technologia teatru lalek

19.04 (pn) / godz. 15 / dr Martyna Štěpán-Dworakowska

dr Martyna Štěpán-Dworakowska – absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, scenograf teatralny. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

Fot. Marika Wojciechowska