METASTASIO BEZ GRANIC

17 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja festiwalu barokowego „Metastasio bez granic” organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku we współpracy z Gminą Supraśl i przy wsparciu m.in. naszej Akademii.

Wydarzenie otworzy o godz. 12:00 performance na ulicach Supraśla pt. „Na początku był mord” w wykonaniu grupy studentek i studentów w składzie: Ewelina Oleś, Aleksandra Gosławska, Marcelina Budz, Agata Nierzwicka, Maria Czok, Michalina Krzemianowska, Julia Rotter, Barbara Szymczyk oraz Piotr Gadomski.

Performance inspirowany biblijną historią o Kainie i Ablu opowiada o pierwszym morderstwie w historii ludzkości. Będzie go można zobaczyć również w sobotę, 19 sierpnia o godz. 12:00.

Opis spektaklu

Wariacja logorytmiczna wykorzystująca techniki teatru ożywionej formy, teatru ruchu i słowa. To także próba dekonstrukcji biblijnego zapisu zbrodni bratobójstwa. Punktem wyjścia dla twórców był zaskakująco zwięzły opis historii Kaina i Abla w Starym Testamencie. Lapidarny zapis zmusza do refleksji: co kryje się pomiędzy słowami Księgi Rodzaju? Czy nośnikiem treści zawsze jest słowo, biblijne logos?

Zapraszamy również 18 i 20 sierpnia o godz. 12:00 na supraskie ulice na pokaz happeningu w wykonaniu studentek: Lady Borovskiej i Anastacii Maistru

Więcej o Festiwalu

Inicjatorem i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Michał Znaniecki – ceniony reżyser teatralny i operowy.

Inspiracją dla realizatorów Festiwalu stały się tłumaczenia librett słynnego librecisty Metastasia na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Michał Znaniecki zainspirowany tytułami przetłumaczonymi na język polski zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Pierwsza edycja poświęcona zostanie mitowi „Kaina i Abla”.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się m.in.: happeningi uliczne, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru OiFP, plenerowy spektakl teatralno-operowy „Metastasiana” oraz występ portugalskiego zespołu Divino Sospiro.

Program I Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio bez granic”, 17-20 sierpnia 2023 r.

Edycja 2023 „Śmierć Abla”

17 sierpnia

Metastasio: libretta

„Na początku był mord” (happening na ulicach Supraśla)

Studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku

Metastasio: filmy (operowy pokaz kinowy)

Sala Parafialna Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu

Metastasio: oratoria

Spotkanie nt. „Kantyków supraskich” i twórczości oratoryjnej Metastasia

Metastasio: oratoria

„Kantyki Supraskie” – Inauguracja I Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio bez granic”

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Violetta Bielecka – dyrygent

Kościół pw. NMP Królowej Polski w Supraślu

18 sierpnia

Metastasio: libretta

Kain i Abel (happening na ulicach Supraśla)

Metastasio: filmy (operowy pokaz kinowy)

Dom Parafialny Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu

Metastasio: libretta

Międzynarodowa Konferencja „Metastasio bez granic”

Biblioteka Publiczna w Supraślu

Preleganci: dr Radosław Dobrowolski, Massimo Mazzeo, Iskrena Yordanova, Alicja Paleta

Metastasio: biografia (spektakl plenerowy)

Premiera spektaklu „Metastasiana: Loteria Metastasio”, reż. Michał Znaniecki

Pałac Buchholtzów

19 sierpnia

Metastasio: libretta

„Na początku był mord” (happening na ulicach Supraśla)

Metastasio: teatr (prezentacja video)

Mauricio Kartuz „Terrenal”

Dom Parafialny Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu

Konkurs wystaw sklepowych „Metastasio” – rozstrzygnięcie

Biblioteka Publiczna w Supraślu

Metastasio: biografia (spektakl plenerowy)

„Metastasiana: Loteria Metastasio” – powtórzenie spektaklu, reż. Michał Znaniecki

Pałac Buchholtzów

20 sierpnia

Metastasio: libretta

Kain i Abel (happening na ulicach Supraśla)

Metastasio: epoka (pokaz kinowy)

Sala Parafialna Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu

Metastasio: libretta

Spotkanie z prof. Pawłem Łukaszewskim – „Zamówienia kompozytorskie” – opera do polskiego tłumaczenia libretta Metastasia

Scena kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej

Metastasio: opera

Oratorium „Śmierć Abla” muz. Pedro António Avondano – premiera polska
Libretto: Pietro Metastasio
Zespół Muzyki Dawnej Divino Sospiro (Portugalia)
Massimo Mazzeo – dyrygent
Abele – Raquel Camarinha, sopran
Caino – Ana Vieira Leite, sopran
Eva – Valentina Varriale, sopran
Angelo – Filippo Mineccia, kontratenor
Adamo – Sergio Foresti, baryton
Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy: Fundacja Jutropera, Opera i filharmonia podlaska, Włoski Instytut Kultury, Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku, Gmina Supraśl, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki