PAŹDZIERNIK W AKADEMII

Rozpoczęliśmy nowy rok, nowy sezon! Kamienica przy Sienkiewicza 14 wypełniła się głosami młodych ludzi. Studenci powrócili z wakacji. Będą doskonalić swoje umiejętności, eksperymentować, zdawać kolejne egzaminy, przygotowywać dyplomy. Zapowiada się ciekawy, twórczy sezon. Częścią naszych studenckich prac, jak co roku, podzielimy się z Wami, widzami naszego Teatru im. Jana Wilkowskiego! „Jeśli dwóch ludzi rozmawia, a reszta słucha ich rozmowy – to już jest teatr” – jak mawiał jeden z aktorów. Zapraszamy Was więc do takiej rozmowy!

Zatem, co u nas w najbliższym czasie? W październiku spektakle studenckie znajdziecie nie tylko w repertuarze Teatru Szkolnego, ale też na scenach w całym kraju. Ba, zawędrujemy nawet do Chin.

KALENDARZ WYDARZEŃ

2 października odbędzie się Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020, a wieczorem spektakl Teatru Alatyr „Rokcy Babloa”

4 i 8 października zaprezentujemy Konteksty” i Odmęt” na 10. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF, organizowanym przez Akademię w Warszawie. Wydarzenie skupia młodych adeptów sztuki teatralnej z całej Europy. Pojawiające się w ostatnich edycjach festiwalu realizacje dowodzą, że twórcy coraz częściej wybierają zagadnienia, które pozornie ich nie dotyczą, a formy spektakli, zrywając z tradycyjną strukturą przedstawienia, przypominają np. pokazy mody, ekologiczne etiudy taneczne czy też gastronomiczne akcje performatywne. PROGRAM 

7–11 października studenci III roku odwiedzą Wrocław, gdzie wezmą udział w warsztatach dubbingu i technik lalkowych (marionetki), prowadzonych przez Krzysztofa Grębskiego i Annę Guzik. A wszystko to dzięki współpracy w obszarze wymiany doświadczeń naukowo-artystycznych oraz metod kształcenia lalkarzy między naszą uczelnią i wrocławską Filią Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

11 październikaOdmęt” zagości po raz kolejny w Warszawie. Podczas „Lalka też Człowiek”, czyli 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych będzie można doświadczać teatru wykorzystującego zarówno tradycyjne środki wyrazu, jak i nowe, często nieoczekiwane technologie. To konkurs, w którym międzynarodowe Jury przyznaje nagrody: dla Najlepszego Aktora, za Kreatywność, za Najlepszy Spektakl Festiwalu oraz szereg innych. Trzymajmy wiec mocno kciuki za naszych młodych twórców! PROGRAM

11–15 października studenci II roku spędza w Toruniu na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”. Nie tylko obejrzą festiwalowe propozycje, ale również sami przedstawią zbiór etiud pod wspólnym tytułem „Anim(a)kcje. Będą to działania twórcze o charakterze laboratoryjnym, przygotowane w ramach zajęć: podstawy sztuki animacji oraz gra aktora przedmiotem.

14–22 października, czyli kolejny przystanek: Pekin. Tam, studenci V roku, zaprezentują spektakl „Sen nocy letniej. Kochankowie” podczas WTEA 2019 International Theatre Shows, organizowanego przez chińską Central Academy of Drama. WTEA jest niezależną międzynarodową organizacją akademicką, działającą pod auspicjami UNESCO, która ma na celu poprawę warunków kształcenia artystycznego oraz wymiany wśród szkół teatralnych na całym świecie, promowanie dialogu, zachowanie różnorodności kulturowej oraz stymulowanie rozwoju edukacji teatralnej. Organizacja powstała w 2015 roku, a już rok później dołączyła do niej nasza Akademia. Po raz pierwszy, własnie tej jesieni, studenci—lalkarze przedstawią w Chinach swoją inscenizację Szekspira.

W drugiej połowie października zaprosimy Was do Teatru im. Jana Wilkowskiego na premierowe spektakle piosenki aktorskiej. Mroczne songi Nicka Cave’a w interpretacji studentów będzie można usłyszeć: 16 października o godz. 18:00 (pokaz przedpremierowy dla nauczycieli szkół średnich) oraz 18 października, o godz. 20:00 (premiera). Co ciekawe, kostiumy przygotują studentki II roku  Technologii teatru lalek  Więcej: HOTEL BOGA

20 października w łomżyńskim MDK – Domu Środowisk Twórczych, w ramach projektu LABORATORIUM TEATRU, czyli cyklu spotkań z artystami i twórcami teatralnymi, tamtejsi widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwie studenckie produkcje: „Konteksty” i „Odmęt”.

23–26 października studenci ponownie wyruszą na do Wrocławia, tym razem z etiudami „Wykluczeni”, „Konteksty”, „Kubuś P.”, Człenio”, na XIV Międzynarodowe Spotkania Szkół Lalkarskich „Metaformy”. Oprócz prezentacji teatralnych, jak co roku, będziemy mogli uczestniczyć tam w pokazach mistrzowskich, konferencjach, warsztatach.

26–27 października czeka nas wydarzenie, które z pewnością może zainteresować badaczy i teoretyków teatru: Międzynarodowe Interdyscyplinarne Sympozjum „Teoria aktorska Michaiła Czechowa – dziedzictwo i inspiracje (International Interdisciplinary Symposium „Michael Czekhov’s Acting Theory – Heritage and Inspiration”). PROGRAM

28 października 2019  o godz. 20:00 w naszym Teatrze Szkolnym odbędzie się czytanie performatywne dramatu Thomasa Köcka „raj.głód” („paradies.hungern“) w reżyserii Łukasza Lewandowskiego. Wydarzenie realizujemy we współpracy z Austriackim Forum Kultury. Wstęp wolny.

Uff… Mocny początek nowego roku akademickiego, prawda? POCZĄTEK — to dobre słowo!