OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA LALKARSTWA

21 września Polunima zorganizowała w Białostockim Teatrze Lalek obchody Światowego Dnia Lalkarstwa.  Święto to tradycyjnie obchodzimy 21 marca, ale ze względu na pandemię, dopiero teraz mogła się odbyć uroczystość z udziałem zaproszonych gości oraz widzów. Gratulujemy serdecznie naszemu wykładowcy – Wojciechowi Szelachowskiemu – otrzymania indywidualnej nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, HENRYK, przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek oraz naszej absolwentce – aktorce Karolinie Martin – zdobycia nagrody POLUNIMY dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia.

W programie uroczystości znalazły się także dwa spektakle naszych studentów: etiuda “Ofielia” studenta III roku aktorstwa, Aleksa Jońskiego oraz spektakl “Odmęt” wyreżyserowany przez studenta V roku reżyserii, Marka Idzikowskiego. Cały przebieg uroczystości można zobaczyć na live streamie Białostockiego Ośrodka Lalek. ZOBACZ TRANSMISJĘ.

OFELIA 10′

Hamlet staje się ofiarą własnej koncepcji szaleństwa. Rozpaczliwie próbuje utrzymać równowagę paląc za sobą wszystkie mosty. Jedną z ofiar płonącego obłędu staje się Ofelia, opadająca na dno rzeki z głębokim poczuciem porzucenia. Tymczasem nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wynurza się. Pragnie należycie pożegnać się z ukochanym? Odbyć ostatnią rozmowę? Połączyć się z nim …na zawsze? “Ofelia” ukazuje kobiecą perspektywę miłosnej tragedii Szekspira.

Opieka artystyczna i pedagogiczna: Paula Czarnecka Występuje: Aleks Joński

ODMĘT

inspirowany „Przygodami Sindbada Żeglarza” z „Baśni 1001 nocy”

Najtrudniej napisać pierwsze zdanie. Podobnie jak trudno jest podjąć dojrzałą decyzję. Wszystko wymaga odwagi, ryzyka. Trzeba się spakować. Ruszyć. A co, jeśli toniemy w odmętach myśli, skojarzeń i niepewności? Czas upływa i jeżeli nie wykonamy pierwszego kroku, grozi nam szaleństwo. Czasem jednak niepewność zabiera nas w prawdziwą podróż – tę, gdzie spotykamy siebie, zadajemy sobie najcelniejsze pytania, a odpowiedzi pojawiają się samoistnie. „Odmęt” to impresja na temat „Przygód Sindbada Żeglarza” z „Baśni 1001 nocy” – tworzona na oczach widzów iluzja wiary w życie pozornie bezwartościowych przedmiotów. Refleksja o tym, że zgubić się, to odnaleźć właściwą drogę.

Etiuda powstawała jako egzamin w ramach zajęć Technika pracy z aktorem – sceny lalkowe w V semestrze na kierunku Reżyserii Filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku.

reżyseria:
Marek Idzikowski